Анализ на британското елитно издание „Гардиън” за изборите в Германия и основните претенденти за канцлерския пост.
КАКВА Е ИСТОРИЯТА И ЗАЩО ИЗБОРИТЕ СА ВАЖНИ?
Изборите в Германия за Бундестаг и нов канцлер ще се проведат на 24 септември. На тях ще стане ясно кои ще са новите депутати в немския парламент и дали Ангела Меркел ще получи 4-ти шанс да управлява страната.
През 2013 г. тя беше преизбрана начело на най-голямата европейска икономика и от 2005-та насам Меркел явно се чувства комфортно, съдейки по преднината, която социологическите проучвания й дават.
Подкрепата й отчасти се дължи на стабилната икономика и тревожните външнополитически събития, особено около Брекзит и избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Всички тези фактори възвърнаха увереността у немците, че Меркел може да се справи с кризата и подкрепата за нея отново рязко се покачи, след малкия спад през 2015 г.
Европейците се надява, че след като Меркел и нейният Християндемократичен съюз победят, с помощта на новия френски президент Еманюел Макрон, ще се пристъпи към така желаното реформиране на Европейския съюз.
КОИ ПАРТИИ СЕ БОРЯТ ЗА ПОБЕДА?
Християнсоциалният съюз е основната центристка партия на Германия, която ръководи и настоящото правителство в страната. Водената от Меркел партия е по-популярна сред възрастното население, сред по-консервативните гласоподаватели. Засега подкрепата за нея е около 40%.
Социалдемократическата е най-голямата партия в ляво. Тя е по-популярна в индустриална Западна Германия и се ръководи от бившия председател на Европейския парламент Мартин Шулц.
Когато той се завърна от Брюксел, подкрепата за него рязко скочи, но с времето започна да намалява. На местните избори, партията му изгуби един от силните си бастиони – провинция Северен Рейн-Вестфалия – получи едва 23-25% от гласовете.
ИЗБОРИТЕ В ГЕРМАНИЯ: МЕРКЕЛ ОЩЕ Е СИЛНА, НО ЗАПОЧВА ДА ГУБИ ПОЧВА
Четири малки партии ще преминат 5-процентната бариера (макар че пак могат да си спечелят място в Бундестага, ако спечелят регионалните избори).
Левицата, силна по времето на Източна Германия, никога досега не е била част от управляващата коалиция и обикновено е опозиция. По последни данни, те печелят 9-10% от гласовете.
Про-бизнес партията на Свободните демократи е прекарала повече време в правителството, отколкото която и да е друга партия. Тя обаче не успя да влезе в парламента на миналите избори. Сега, под ръководството на новия си лидер Кристиан Линдер, те взимат около 8-9%.
Зелените взе още могат да се похвалят с подкрепа в западна Германия – 7-8 на сто, но не се радват на силата от 2000-та година.
Накрая, националистите – евроскептичната Алетернатива за Германия – която одобри и Брекзит, и избора на Тръмп. Шансовете им да влязат в Бундестага не са малки и ако това стане, ще им е за първи път. Антимиграционната, анитислямистката партия днес има симпатизанти, но подкрепата за тях намаля от 15% до 8-9 на сто.
КАК РАБОТИ СИСТЕМАТА? КОЙ ИЗБИРА КАНЦЛЕРА?
Германия неотдавна измени избирателната си система, съчетавайки мажоритарен и пропорционален вот. Всички 61,5 млн. гласоподаватели получават една бюлетина, на която трябва да отбележат и двете неща.
Половината места в Бундестага са запазени за 299-те представители на избирателни райони.
Останалите се разпределят пропорционално между партиите, които са преминали 5-процентната бариера. Принципът е следният: ако една партия получи 25% от гласовете, трябва да получи 25% от определените места.
След като управляващата коалиция е готова, трябва да мине 1 месец, докато президентът на страната номинира канцлер – това е строго церемониална, обикновено това е лидерът на най-голямата партия, който се утвърждава от парламента при тайно гласуване.
КАКВИ СА ПРОБЛЕМИТЕ В ПЛАТФОРМИТЕ НА КАНДИДАТИТЕ?
Германците имат огромно доверие на Ангела Меркел заради икономическите показатели на страната и заради това, че е уважаван лидер в целия свят. Но политиката й на отворени врати за мигрантите, която доведе в страната над 900 000 хиляди бежанци, й струваха част от подкрепата.
Освен имиграцията, водеща тема е сигурността, особено актуална заради зачестилите терористични атаки, включително нападението на коледния базар в Берлин (там загинаха 12 души). Популярността й обаче расте и като че ли няма какво да преобърне лодката й.
Партията й обещава намаляване на данъци и нулева безработица до 2025г., докато опонентите й, водени от Мартин Шулц, залагат на социалната справедливост и увеличаване парите за отбрана до 2% от БВП.
Die Linke иска по-строга регулация на пазара и по-висока минимална заплата; FDP обещава намаляване на данъците и натиск за по-голяма интеграция в ЕС; А Африканската народна република е най-вече за запазване на „традиционните“ немски културни и антиимиграционни мерки, включително незабавно депортиране на неуспелите търсещи убежище.
Левицата иска по-сериозна регулация на пазара и по-висока минимална заплата. Свободната демократическа партия обещава намаляване на данъците и натиск за по-голяма интеграция в ЕС.
КАК МОЖЕ ДА ИЗГЛЕЖДА ПРАВИТЕЛСТВОТО?
Най-вероятно съюзник на Християндемократичния съюз ще е Свободната демократическа партия и така ще се възвърне „Жълто-черната коалиция”, която управляваше Германия в продължение на 16 години при Хелмут Кол. Предварителните резултати показват, че тези депутати може да не сформират мнозинство.
Алтернатива може да е черно-зелена коалиция – макар, че е малко вероятно и те да достигнат 50%.
Не е изключен вариантът и за коалиция „Ямайка” – черно-жълто-зелена, която вече работи на общинско ниво, но ще изисква сериозни отстъпки от страна на Зелените.
Нищо обаче не е решено, докато не минат изборите на 24 септември.