В плевенската художествена галерия „Илия Бешков“ бе открита изложба, представяща специалности от Факултета за приложни изкуства и дизайн на Националната художествена академия, сред които резба, керамика, порцеланов и стъклен дизайн, текстил и метал.
„Тук ще имате възможността да се запознаете с уникалните форми и материали, създадени от студенти от специалности, които са на път да изчезнат. Тези специалности произлизат от българските занаятчийски традиции и са тясно свързани с фолклора, запазвайки важната културна наследственост. В същото време те предлагат модерно звучене и изразяване. Свободата при избора на материали и техники – независимо дали са утилитарни или естетически – е значителна“, коментира на откритие д-р Цвета Евлогиева-Кацарова, директор на галерията.
Тя подчерта, че опазването на тези специалности е от съществени национален интерес. Творбите на студентите могат да представят България на високо ниво. Създаването на ателие за работа с тези материали е скъпо и изисква специфични условия, затова е необходимо държавата да осигури подкрепа за подобно изкуство.
Художникът Николай Неделчев – Кокала сподели, че концепцията за изложбата е започнала миналото лято, когато с доц. Елизар Милев са дискутирали как да я представят в такъв град, какъвто е Плевен, с наличието на Национално училище по изкуствата. „Тази форма на изкуство е трудно постижима. Изложбите от този вид са уникални и изискват много усилия, за да може всяка специалност да бъде представена индивидуално. Но постигнахме успех, който е впечатляващ за мен“, допълни той.
„Чувстваме се изключително удостоени и приятно изненадани да бъдем в такава прекрасна галерия. Тук можете да видите пет специалности, четири катедри и множество възможности“, каза доц. Елизар Милев, обърнал се към домакините. Той уточни, че изложбата е организирана от Центъра за опазване и развитие на традиционните български приложни изкуства, който функционира към Кариерния център на Националната художествена галерия.
„Материалите са разнообразни, но пластичните и композиционните предизвикателства са сходни за всички направления. Затова и нашата идея е да се обединим и направим подобни изложби“, добави доц. Милев.
Той поясни, че произведенията, експонирани в Плевен, представляват учебни проекти на студенти от първия до четвъртия курс, както и дипломни и магистърски работи.
На откриването на изложбата присъстваха преподаватели от Националната художествена академия, представители на плевенското Национално училище по изкуствата „Панайот Пипков“, художници, ученици и граждани.