Историята опровергава твърденията за шокова инфлация след приемането на еврото
Снимка: Пресслужба на Министерски съвет

Министерският съвет определи като „фалшива новина“ информацията, че ще има шокова инфлация след приемането на еврото, особено на стоките от първа необходимост. Спекулации са твърденията, че ако един хляб сега струва 2 лева, ще стане 2 евро, и ще се стигне до голямо обедняване на българите.

Това написаха от Министерския съвет на официалната си страница във Фейсбук. Ето какво публикуваха още от правителствената информационна служба:

Фактите:

Историята опровергава твърденията за шокова инфлация. В новите държави в еврозоната няма значителна инфлация. Хърватия, която се присъедини към еврозоната през 2023 г., е пример за това. Преминаването от куна към евро там имаше слабо въздействие върху потребителските цени. Инфлацията дори се забави. През първите месеци на влизането на Хърватия – януари и февруари 2023 г. годишната инфлация намаля. Месечната инфлация беше 0,3 % през януари 2023 г., което е много по-малко, отколкото в други страни от еврозоната. За сравнение, инфлацията в България за януари спрямо декември беше 1,2%. След приемането на еврото, инфлацията в Словения например, е в съответствие с тази на еврозоната и ЕС, а за Словакия – е по-висока само с 0,2-0,3%.

За да няма спекулации, месец след обявяването на датата за влизането на България в еврозоната, цените в магазините ще започнат да се изписват и в лева, и в евро – и това ще продължи още 12 месеца след приемането на еврото у нас. Пресмятането на цените ще става при досегашния фиксиран курс от 1,95583 лева за 1 евро. Закръгляването ще е до 2 знака след десетичната запетая, което значи, че ако един хляб струва 2 лева, цената му в евро ще е 1,02 евро. Така всеки ще може да си направи сметка колко струва дадена стока в евро и дали тя поскъпва преди и след влизането ни в еврозоната.

Няма да има промени в доходите и покупателната способност. Напротив, очаква се постепенно доходите да се увеличат, защото бизнесът ще намали разходите си за превалутиране при внос, ще подобри конкурентоспособността си и ще може да отделя повече средства за работна заплата. Заплатите и пенсиите ще се преизчислят автоматично при същия курс и с парите в евро хората ще могат да си купят същите неща, в същия размер, които могат да си позволят със сегашните си доходи.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук