сътрудничество, Министерския съвет
Министерският съвет предлага удължаване на миналогодишния бюджет

Правителството одобри годишния отчет за изпълнението на държавния бюджет за 2017 г. и доклада към него, и предлага на Народното събрание да го разгледа и приеме.

Става ясно, че на база на данните от годишните отчети за касово изпълнение на бюджета на първостепенните разпоредители, 2017 г. приключи с излишък по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа в размер на 845,5 млн. лева.

Отнесен към БВП, излишъкът по КФП за 2017 г. представлява 0,9 % от БВП.

За сравнение в разчетите към Закона за държавния бюджет на Република България за 2017 г. (ЗДБРБ за 2017 г.) е заложен дефицит за годината в размер на 1 330 млн. лв., което означава, че спрямо заложеното в програмата за годината се отчита номинално подобрение на бюджетното салдо с 2,2 млрд. лева.

Към края на 2017-та Фискалният резерв е бил 10,3 млрд. лева.

Разходите, включително вноската в бюджета на ЕС, по КФП за 2017 г„ представляват 34,9 % от БВП или 34 471,1 млн. лева.

Докладът беше разгледан по време на редовното правителствено заседание.

Министрите одобриха допълнителни разходи в размер на 112 590 лв. за изплащане на стипендии на ученици от държавни спортни и общински училища за постигнати спортни успехи през второто тримесечие на годината.

Необходимите средства са в рамките на разчетените за тази дейност в централния бюджет средства за 2018 г.

Освен това кабинетът отпусна над 1,2 млн. лева по Националната програма „Ученически олимпиади и състезания“.

Средствата са предназначени за провеждане на допълнителна работа с ученици за подготовката им за олимпиади.

Министерският съвет одобри пакет от над 1500 мерки за трансформация на модела на административно обслужване.

Предвижда се общо 373 административни услуги и регулаторни режима да бъдат премахнати с цел облекчаване на гражданите и създаване на по-добри условия за икономическа и инвестиционна дейност. С решението се редуцират изискваните от заявителите документи, увеличава се служебният обмен на документи, съкращават се някои срокове и такси, стандартизират се услуги на администрации със сходен профил на дейност.

До 31 декември т.г. министрите трябва да организират съответстващото на приетите мерки заличаване или вписване в Административния регистър на предоставяните административни услуги, а в срок до 31 март 2019 г. – да изготвят и внесат за одобрение в Министерския съвет проектите за изменения на закони и подзаконови нормативни актове от тяхната компетентност. Отчет за изпълнението на приетия пакет от мерки ще бъде внасян на всеки три месеца от заместник министър-председателя, отговарящ за административната реформа.

На финала правителството одобри Законопроект за изменение и допълнение на Закона за филмовата индустрия.

Чрез промените ще бъде осигурено прилагането на изискванията на европейското законодателство в областта на държавните помощи.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук