вар

Световното първенство по футбол в Катар вече е в историята. Мондиалът ще се запомни с много паметни моменти. Меси вдигна най-сетне купата, Мароко сътвори сензация, Хърватия отново намери място в топ 4. Емоциите на фенаве и футболисти бяха помпрачени по еди или друг начит от ВАР. Съдиите не се справиха по възможно най-добрия начин и се стигна до някои грешки. В няколко ситуации реферите не успяха да убедят зрителите в правотата на отсъжданията си.

Задържане срещу Магуайър (Англия-Иран)

Двубоят между Англия и Иран бе сред големите провали на ВАР и можеше да окаже влияние върху крайния резултат. През първото полувреме при резултат 0:0 Англия получи корнер, при който Чешми дълго и продължително държеше Хари Магуайър. Захватът е толкова силен, че защитникът дори пада, но дузпа не последва.

Леко задържане, което е дузпа (Англия-Иран)

В края на същия двубой съдията посочи бялата точка за задържане. То бе доста по-леко от това срещу Магуайър, но доведе до дузпа за иранците.

Скандалната грешка (Аржентина-Саудитска Арабия)

При 1:0 за „гаучосите“ Лаутаро Мартинес получи извеждащо подаване, след което се отскубна сам срещу вратаря и прати топката в мрежата му, но попадението не бе зачетено заради засада. Новата система не взе предвид позицията на Ал-Шахрани, който покриваше Лаутаро и попадението трябваше да бъде зачетено. Това решение повлия на крайния резултат и Саудитска Арабия спечели с 2:1.

Ритник срещу Отаменди (Аржентина-Саудитска Арабия)

При изоставане на Аржентина с 1:2 Николас Отаменди навлезе в наказателното поле и при опит да подаде на свой съотборник бе изритан от съперников футболист, който дори не бе близо да играе с топката. Съдията не даде дузпа на „гаучосите“.

Настъпване срещу Вертонген (Белгия-Канада)

При резултат 0:0 Ян Вертонген бе настъпен от Бухаман след подаване от корнер. Съдията не отсъди дузпа, не защото нямаше нарушение, а защото бе отсъдена засада. Такава обаче нямаше, тъй като топката стигна до белгийския защитник от съперников играч.

Грубо влизане срещу Жоао Феликс (Португалия-Гана)

В 42-ата минута на двубоя при резултат 0:0 в наказателното поле на Гана Жоао Феликс изпревари Сейду и отигра топката. Ганайският защитник го спъна грубо отзад. Любопитно е, че не само че не последва дузпа за „мореплавателите“, но и бе отсъдено нарушение на нападателя.

Няма дузпа срещу Роналдо (Португалия-Гана)

Втора доста спорна ситуация в наказателното поле на „черните звезди“. При 1:0 за Португалия Кристиано Роналдо бе изритан от Мохамед Салису, който нямаше как да играе с топката. Дузпа отново не последва.

Ръката на Хименес (Португалия-Уругвай)

Отново съдийска грешка в мач на Португалия, този път в полза на „мореплавателите“. В 90-ата минута при 1:0 за иберийците топката срещна ръката на Хосе Хименес, който бе паднал на земята и нямаше как да помръдне ръката си. При такава ситуация дузпа не следва да се отсъжда, но точно това е решението на съдията.

Без дузпа за Крамарич (Хърватия-Белгия)

В 17-ата минута на срещата несъществуваща засада отмени дузпа за нарушение срещу Андрей Крамарич. Двубоят завърши при нулево равенство, а при евентуално реализирана дузпа „шахматистите“ можеха да стигнат до победа и първо място в групата за сметка на Мароко.

Кейн е в наказателното поле (Англия-Франция)

Един от най-добрите мачове на Световното първенство също породи дискусии. При 1:0 за Франция Хари Кейн изпревари Дайо Упамекано и навлезе в наказателното поле. Защитникът спъна нападателя и последва пряк свободен удар. Нарушението обаче е в наказателното поле. Дузпа в тази ситуация можеше да доближи „Трите лъва“ до полуфиналите.

Тео Ернандес срещу Буфал (Франция-Мароко)

Полуфиналите в турнира не направиха изключение и съдийството не бе по-добро. В 26-ата минута при 1:0 за Франция Тео Ернандес изрита Софиян Буфал в наказателното поле, но не последва дузпа за Мароко, а нарушение на нападателя. Необяснимото действие на съдията може би промени крайния изход на мача.

ВАР в битката за бронза (Хърватия-Мароко)

Защитникът на Хърватия Йошко Гвардиол бе изритан отзад от Амрабат, който нямаше намерения да стигне до топката. Мароканецът дори бе последен в отбраната. Вместо дузпа и червен картон, съдията реши, че играта трябва да продължи, а ВАР не сигнализира за грешка.