Народно събрание

Днешният парламентарен ден беше изключително ползотворен за депуатите. Макар да започна с отхвърляне на управленската програма на БСП, ДБ и ПП от дневния ред, се взеха няколко изключително важни решения, сред които решението за отделянето на европейските делегирани прокурори от българската прокуратура.

Прокурори

Депутатите от бившата четворна коалиция днес приеха законопроекта, който гарантира независимостта на европейските делегирани прокурори и ги отделя в сграда, различна от тази на българската прокуратура.

По време на обсъжданията против законопроекта се бориха представители на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане”, но те не успяха да спрат приемането му.

Окончателното приемане на промените в Закона за съдебната власт за делегираните европейски прокурори предвижда проектопрограмата за работа на Народното събрание. Законопроектът е предложен за точка първа за днес. Измененията са внесени от Министерския съвет и бяха гласувани на първо четене на 14 юли.

Предвижда се европейските делегирани прокурори да бъдат обособени в самостоятелна структура, която да има собствена администрация, да бъде бюджетно осигурена и определена като организационна единица по Закона за защита на класифицираната информация. Така структурата ще има самостоятелно секретно деловодство. Предвижда се и задължение държавата да осигури необходимата сграда за работата на делегираните прокурори.

Министърът на правосъдието – Надежда Йорданова, изрази своята благодарност към депутатите, подкрепили предложението и заяви, че не се страхува от КС.

„Благодаря за мъдростта на мнозинството, което подкрепи този законопроект, за да осигури адекватни ресурси на европейската прокуратурата, за да може тя да изпълнява своите дейности независимо, а не да се моли за експертиза на прокуратурата и да бъде подвластна на нейната администрация. Българският народ иска злоупотребите с евросредства да бъдат прекратени, а виновните да бъдат изправени пред съда.“

Стар нов председател на КЕВР

След приключване на парламентарния ден комисията по енергетика прие бившия председател на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов да осъществява функциите на председател на КЕВР до избирането на нов ръководител на регулатора. Това беше наложително, след като Конституционният съд обяви назначаването новия директор – Станислав Тодоров, за противоконституционно.

За да влезе в сила, предложението трябва да бъде одобрено и в пленарна зала.

Около предложението на „Има такъв народ“ се обединиха и ГЕРБ и ДПС, а аргументите на вносителите на решението посочи Ива Митева:

„Тъй като председателят на КЕВР не е освободен предсрочно с решение на НС – неговият мандат беше изтекъл и той беше именно в хипотезата на удължен мандат – Народното събрание, като единствен орган, който може да се произнесе в случая, казва, че Иван Иванов, който е бил действащият председател към момента на вземане на решението на Народното събрание, продължава да осъществява своите функции до встъпването на новия председател. Смятаме че това е най-правилното решение“.

Алтернативни лекарства за онкоболни деца

На първо и второ четене днес депутатите приеха в пленарната зала и промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. С тях се дава възможност на децата под 18-годишна възраст, страдащи от онкологични и редки заболявания, да могат да се лекуват с медикаменти, които се прилагат извън условията на разрешението им за употреба. Те ще бъдат заплащани с публични средства.

Предложението беше направено от ДБ, ПП и БСП.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук