Кирил Петков
Кирил Петков Снимка: Архив

По време на краткия си мандат като министър-председател на България Кирил Петков е научил един важен урок за борбата с корупцията в Източна Европа. „Ограничихме корупцията на местно ниво, но открихме, че имаме по-голям враг: Той казва пред The Times. „Не разбрахме, че корупцията и руското влияние в България са едно и също нещо. Корупцията е най-добрият инструмент на външната политика на Москва на Балканите“.

Така започва статия в британската медия „Таймс” след интервю на Том Кингтън с българския министър-председател – Кирил Петков.

В интервюто Петков обяснява, че руският газ е три пъти по-скъп от азерския, но преди него никой политик не е направил опит да се откаже от него. Тази теза именно развива  Петков, че Москва е реагирала на сделката, като е разпалила опозицията в парламента, което пък е довело до вота на недоверие към неговото правителство миналия месец.

„Общо взето, съм сигурен, че някои от 70-те души, които изпратихме обратно, активно разговаряха с депутати в парламента и даваха на журналистите статии, готови за публикуване“, каза той. „[Руският] посланик беше заподозряна, че играе активна роля, като води политици в Гърция на почивка. Това беше директна намеса.“, коментира пред изданието Петков и решението си да изгони 70 руски дипломати в края на месец юни.

Българският премиер за пореден път изказва и мнението си, че руско влияние е имало и има при взимането на решението за вдигането на ветото от Северна Македония за присъединяване към ЕС.

„Видяхме координирани действия, когато нашите националисти излязоха с медийни инициативи, преди културният ни офис в Северна Македония да бъде опожарен.“

„Таймс” пише, че от другата страна на границата пък правителството е „усетило реалната сила на българската мафия, след като изгони подозирани в тежка корупция корумпирани частни мениджъри на Капитан Андреево”.

Петков обвини главния прокурор на България, че не разследва корумпирани депутати, но каза, че ще трябва да гласуват две трети от депутатите, за да го уволни. А проблемът, твърди той, е, че над една трета от депутатите биха рискували разследване при нов главен прокурор.

Авторът на интервюто Том Кингтън е разговарял и с лидера на „Възраждане” – Костадин Костадинов, който е отрекъл зависимости от Кремъл и същевременно е обвинил, че партии като тази на Петков са американски марионетки.

Петков завършва интервюто, като казва, че не съжалява за нищо, макар и сореното от кабинета му е довело да поражението в парламента.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук