Неочаквано тази сутрин премиерът Бойко Борисов привика на среща Гинка Върбакова – собственикът на фирмата „Инерком“, която има намерение да закупи бизнеса на ЧЕЗ в България. Въпреки че е необичайно министър-председателят да иска срещи с представители на частни фирми, той обсъди с Върбакова подробностите около сделката.

В присъствието на министъра на финансите Владислав Горанов и вицепремиера Томислав Дончев Гинка Върбакова развълнувана оповести новината, че българската държава има желание да притежава контролен дял от ЧЕЗ.

Водихме разговори за това, че премиерът желае да има пълен контрол върху сделката, която сключваме и върху компанията, която ще придобием, каза Върбакова.

Тя съобщи, че финансирането ще бъде напълно прозрачно от международни банки, като поясни, че български банки няма да имат участие в сделката.

От своя страна финансовият министър Владислав Горанов заяви волята на правителството да участва в продажбата на ЧЕЗ ако ръководството на компанията изрази съгласието си за това. Върбакова пък изрази желание да бъде посредник между българската държава и ръководството на ЧЕЗ, като посочи, че ще замине за Чехия с тази цел.

При изслушването си пред депутатите от Комисията по енергетиката и Комисията за контрол на службите за сигурност Върбакова заяви, че бизнесът й е нападан целенасочено от конкуренти.

Атаките срещу нас са заради икономически интереси на вече отпаднали кандидати. Те искат да спечелят задкулисно чрез оказване на политически натиск както върху нас, така и върху дружеството-продавач, изкривявайки медийната среда, инсценирайки лъжи и инсинуации. Това е сценарий, в който отказваме да участваме, категорична бе тя.

 

Върбакова оповести, че ще съди всеки, който е отправял „обидни квалификации, откровени лъжи и инсинуации“ по адрес на „Инерком“. Бизнесдамата заяви, че ще опровергае твърденията, че няма професионален опит, необходим за да ръководи електроразпределително дружество, и ще докаже, че има сериозни инвестиционни интереси.

Междувременно Корнелия Нинова започна да събира подписи за спирането на сделката, както заявиха преди два дни социалистите. Тя мотивира решението за това действие с пасивността на останалите институции у нас.

КЕВР казват, че не могат, нямат отношение, че законът не позволява. КЗК се управлява от майката на депутат от ГЕРБ. Какво можем да очакваме от тези институции? Затова ще се обърнем към съд, но за да го направим започваме подписка в цялата страна от български граждани, клиенти на ЧЕЗ, каза Нинова.

 

Върбакова обаче, учудващо подготвена, нанесе ответен удар на Нинова с думите:

Политици от една партия попитаха как може 42-годишната Гинка от Стамболийски да си купи ЧЕЗ. Бих отвърнала с въпроса – как може млада дама от село Крушовица на 28 години да си купи „Техноимпекс“?

И президентът Румен Радев на пропусна да коментира развоя на събитията по сделката за продажбата на ЧЕЗ. Този път държавният глава се усъмни в работата на службите у нас и ефективността на демократичните механизми.

„За мен тревожното е, че службите не сработиха по този казус и вече витае съвсем закономерно въпросът дали те обслужват държавата или комфорта на управляващите. Тревожно е, че демократичните механизми за контрол също се оказват безсилни“, коментира пред журналисти Румен Радев.

В пореден телефонен разговор с министър-председателя на Чехия Андрей Бабиш, посветен на продажбата на ЧЕЗ, Бойко Борисов е поискал съдействие за осъществяване на разговори с ръководството на „ЧЕЗ Груп“, в случай че българската държава реши да предприеме действия за закупуване на дейността на електроразпределителното дружество в страната ни.

Така че, след като днес в случая се намесиха почти всички български служби и институции, с интерес очакваме утрешния ден, в който вероятно отново няма да разберем нищо съществено по темата за „ЧЕЗ“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук