В Австралия гражданите, които са заразени с коронавирус и отказват да се изолират, могат да бъдат вкарани в затвора до една година или да бъдат осъдени с глоби до 50 000 долара.
В Аржентина нарушаването на карантинния режим води до затвор от три до 15 години и глоба до 100 хиляди аржентински песо (1,6 хиляди долара). Тези, които нарушават „мерките, предприети от компетентните органи за противодействие на навлизането и разпространението на епидемията“, могат да бъдат осъдени на затвор от шест месеца до две години.
В Израел нарушаването на карантината по непредпазливост ще ви коства лишаване от свобода до три години, ако карантината бъде нарушена умишлено – до седем години.
В Италия за граждани, които са нарушили заповед без специално разрешение да не излизат навън и да не напускат градовете под карантина, се наказват с лишаване от свобода до три месеца или глоба до 206 евро.
В Испания се предвиждат глоби от 1500 до 600 000 евро за неспазване на нареждания, забрани, инструкции или заповеди, отправени от компетентните органи по време на извънредно положение.
В Китай за нарушение на карантинните условия може да бъдете глобен, арестуван или затворен до три години. При влизане в страната на лица, които отказват да преминат карантинни мерки за сигурност или се противопоставят на службите за санитарен контрол, могат да бъдат глобени до 5 хиляди юана (приблизително 700 долара).
В Киргизстан за нарушение на санитарно-епидемиологичните правила, причинили масово заболяване, е определена глоба в размер на 260-300 хиляди сома (около 4 хиляди долара) или лишаване от свобода от две години и половина до пет години.
В Малта се налага глоба в размер на 14 хил. Евро за нарушаване на карантината.
В Полша са наложени глоби до 5 хиляди злоти (около 1,2 хил. Евро) за неспазване на карантината, както и за укриване на информация за болестта.
В Република Корея за нарушаване на режима на хоспитализация или карантина се предвижда глоба до 10 милиона вона (около 8,2 хил. Долара) или затвор до една година.
В Румъния може да получите глоба до 20 хиляди леи (около 4,2 хиляди евро) за нарушаване на карантината. За умишлено разпространение на вируса може да бъде образувано наказателно дело.
В Сингапур се налага глоба до 10 хиляди сингапурски долара (около 7 хиляди долара) за нарушаване на закона за инфекциозните болести, предвидена е и шестгодишна присъда.
В Словакия тези, които нарушават карантината след посещение на страни, където са регистрирани голям брой случаи на коронавирусна инфекция, могат да бъдат глобени до 1650 евро. А по отношение на онези, които съзнателно прикриват факта за посещение в такива страни, то може да бъде образувано наказателно дело.
В Съединените щати карантинните мерки са отговорност както на федералните, така и на местните власти (щатите ограничават движението на заразени хора в рамките на техните граници; федералната юрисдикция обхваща щати, междущатски граници и държавната граница). Така че в Уисконсин, ако човек знае, че е заразен и откаже карантина, той може да бъде глобен с 500 долара или да бъде задържан до 30 дни. В Уайоминг нарушаването на режима на изолация води до глоба до 10 хиляди долара и лишаване от свобода до една година, в Тексас – лишаване от свобода до шест месеца и глоба от 2 хиляди долара. Федералният закон предвижда за нарушение на карантината глоба в размер не повече от 100 хиляди долара и / или една година затвор, ако не доведе до смърт. Глоба в размер не повече от 250 хил. долара и / или една година лишаване от свобода в случай на смърт, както и глоба за юридически лица – 200 хиляди долара, ако нарушението не доведе до смърт, 500 000 долара в случай на смърт.
Във Франция законът не наказва нарушенията на карантината, но в съответствие с Кодекса за обществено здраве „, за да се предотвратят и ограничат последиците от възможни заплахи за общественото здраве, в частност епидемиите“, министърът на здравеопазването може да нареди „всяка мярка, съизмерима с текущите рискове „.
В Хърватия гражданите, нарушаващи карантинния режим на самоизолация, подлежат на глоба в размер на 8 хиляди куни (около 1,1 хиляди евро), като при последващи опити за нарушаване на карантинния режим сумата нараства до 60 хиляди, максимално – до 120 хиляди куни (около 15 хил. Евро).
В Чехия се налага глоба до 130 хил. Долара за нарушаване на карантината.