Финансовият министър Асен Василев представи параметрите на Бюджет 2023 година по време на брифинг тази сутрин. Той е разчетен при средногодишна инфлация от 8,7% и растеж на икономиката от 1,8 на сто.

В представянето пред медиите Василев наблегна на разликите между неговия проект за бюджет и този, предложен от служебния министър на финансите Росица Велкова.

Дефицитът ще бъде 3 процента, като се намаляват сериозно капиталовите разходи спрямо проектобюджета на служебния кабинет. Осигурени са средствата за увеличението на пенсиите с 12 % от 1 юли, заяви министър Василев.

При касова основа бюджетният дефицит е планиран на 2,5%, като разликата Василев обясни с очакваните пари от Плана за възстановяване и устойчивост.

Макроикономическата прогноза на МФ предвижда през 2023 г. растеж на БВП от 1,8 на сто и достигане на размер от 184,5 млрд. лв. През 2024 г. растежът на БВП ще се ускори до 3,3 на сто, а през 2025 г. се очаква да бъде 3,2 на сто.

Очакванията са в края на 2023 г. инфлацията да се понижи до 5,6 на сто, като средногодишната да бъде 8,7 на сто.

За 2024 г. прогнозата е инфлацията да продължи да се забавя, като в края на годината достигне 3,2 на сто, при средногодишен темп 3,8 на сто. През 2025 г. средногодишната инфлация ще продължи да се забавя – до 2,8 процента. Цените на енергийните стоки ще бележат спад до края на прогнозния хоризонт.

Какво предвижда Бюджет 2023?

  • Запазена е текущата рамка на данъчните ставки, само ставката на газ се вдига на 20%.
  • Втората година от майчинството ще бъде платена от 780 лева месечно от 1 януари. Тъй като в момента майките получават 710 лева, е осигурен механизъм през социалното министерство те да получат разликата със задна дата.
  • Напълно е осигурено увеличението на пенсиите с 12 процента от 1 юли. Има пари учителските заплати да са 125 процента от средната работна заплата. Увеличават се парите и за други социални разходи като повишаването на размера на минималната работна заплата от 710 на 780 лева, както и за разходите, свързани с линията на бедност, която става 504 лева месечно.
  • Осигурени са увеличения на парите за медицинските сестри и лекарите, така че да се достигне минимални работни заплати съответно от 1500 лв. 2000 лв. Заделени са пари за превенция и медикодиагностични дейности, за да няма ограничения в медицинските направления.
  • Дългосрочните политики, като например минималната заплата да достигне 50 процента от средната, са заложени в средносрочната програма на МФ, каза министърът.
  • Предвидени са допълнителни средства за образование, наука, спорт, младежки спортни програми за деца и фондове за култура и изкуства.
  • В областта на отбраната са заложени разходи от 1,88 процента от БВП за 2023 г. и от 2,0 на сто от БВП за догодина.
  • Съотношението дълг към БВП през 2021 година беше 22 процента, 21,8 на сто през 2022 година. В края на 2023 година отново ще е 22 процента, тоест големи промени не се очакват.
  • По отношения на средствата от ЕС е разчетено получаването на средства само от второто плащане. За трето и четвърто имаме изоставане и средства не са разчетени.

Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук