Представяне на новия Министерски съвет

Днес кандидатът за министър-председател от „Продължаваме промяната“ Кирил Петков представи състава и структурата на Министерския съвет. Той официално обяви имената на предложенията за министри.

19 министерства има в проектосъстава на правителството. Предложените вицепремиери са Асен Василев и Калина Константинова от „Продължаваме промяната“, Корнелия Нинова от БСП, Гроздан Караджов от „Има такъв народ“ и Борислав Сандов от „Демократична България“.

В бъдещия коалиционен кабинет постовете си запазват и трима министри на служебния кабинет: Настоящият премиер Стефан Янев поема поста на министър на отбраната, Бойко Рашков остава начело на МВР, а Николай Денков – на МОН.

Някой от кандидат – министрите вече заявиха своите приоритети и направиха кратки изказвания пред медиите. Ето какви са те:

Борислав Сандов: Искам всяка една процедура от РИОСВ в публичните регистри

„Имам силната мотивация да действам в тази сфера, която ми е поверена и се надявам, че ние ще можем много скоро да покажем, че България може да бъде с много по-добър имидж пред света и много по-добра страна за живеене.“

Това заяви пред журналисти номинираният за вицепремиер и министър на околната среда Борислав Сандов на излизане от сградата на парламента. Борислав Сандов посочи, че чувства подкрепата на „Демократична България“ за това той да е един от представителите й в този Министерски съвет.

„Въпросът с вицепремиерските позиции беше различен в различните сектори. Специално в нашия беше заради желанието да има вицепремиер, който да отговаря за климатичните политики, които са кроссекторни“, обясни Сандов, цитиран от Нова телевизия.

Относно първата среща на министрите в този им състав, Сандов каза, че разговорът помежду им е бил свободен, били са обсъдени и неща за първия работен ден, след като в понеделник парламентът гласува доверие на новия състав на Министерския съвет. „Тъй като не се и познаваме с част от хората, беше и малко за представяне на личната мотивация на всеки един да бъде в тази зала“, обясни Сандов.

Той каза, че едно от първите неща, с които ще се захване като министър на околната среда и водите, е прозрачността. „Искам всяка една процедура, която се намира в регионалната инспекция по околната среда и водите да бъде в публични регистри, за да можем да не разбираме за някои намерения, веднага след като дойдат багерите“, каза Сандов.

Той заяви, че ще участва в Съвет на министрите по околна среда на 20 декември в Брюксел, където ще се опита да извоюва известен толеранс за България. „Искам да дам знак и да ни бъде даден толеранс, за да можем да променим курса и България, така че да не е от двойкаджиите, когато говорим за околна среда и води“, допълни той.

Божанов: Вероятно ще трансформираме ДАУЕ в министерство

„Една от първите ми задачи е да направя министерство. Ние най-вероятно ще трансформираме държавната агенция (Държавна агенция „Електронно управление“ – бел. ред.) в министерство, така, че не правим нищо необичайно.“

Това коментира предложеният за министър на електронното управление Божидар Божанов след представянето на проектокабинета „Петков”.

Една от първите задачи е електронната идентификация, така че максимално бързо всеки български гражданин да получи средство, с което да използва електронни услуги, каза още Божанов.

По-думите му трябва да отпаднат процесите, при които хората губят време и нерви. Като пример за актуализиране на конкретни процеси на първо време, той избори регистрация на автомобили, получаване на определени удостоверения и т.н.

След това последващите мерки ще бъдат дългосрочни с оптимизация на регистри, с информационно обслужване, всички са залегнали в споразумението. Имаме възможност, имаме капацитет, проблемите до момента са функция на липсата на координация. Сега със създаване на това министерство, тази координация ще бъде създадена, заяви още Божанов, цитиран от БНТ.

Служебните министри в редовното правителство – какво смятат да правят

Вече като министър на отбраната в редовното правителство служебният премиер Стефан Янев заяви, че ще даде своя принос, за да има коалициониннят кабинет пълен мандат. За първите си действия начело на Министерство на отбраната той заяви:

„Да отида на място и да се запозная с реалното състояние и необходимостта от, първо – неотложни мерки и второ – мерки, които ще касаят усъвършенстване на функциониране на системата. Начин на взимане на решения и разбира се, основните проблеми, които стоят пред въоръжените сили да получат своето развитие – знаете, темата с превъоръжаването, темите с необходимост за попълване на личния състав, там където има некомплект. Така че има неотложни задачи и нека да отида и да се запозная и тогава да говорим – сега ми е малко рано.“

Министърът на вътрешните работи Бойко Рашков заяви, че резултатите от разследването на строежа на магистрала „Хемус“ ще засегнат състава на някои от парламентарните групи.

„Включително и днес работим по разследването на АМ „Хемус“ и ми се струва, че това ще доведе до някои промени в бъдеще. Надявам се да постигнем необходимите резултати, които следват от фактите, които вече сме установили. И тези промени ще се отнасят, включително и за състава на някои от парламентарните групи“, каза той.

А. Сербезова: Има посока за решаване на Covid ситуацията

Според номинираната за министър на здравеопазването – проф. Асена Сербезова, има посока за решаване на Covid ситуацията:

„Живот и здраве, другата седмица ще говорим, изчакайте! Разбира се, че има посока! Аз мисля, че не е най-горещият (стол), всички са горещи“.

Очакванията са още в понеделник кабинетът да бъде гласуван в пленарна зала.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук