парад, Ден на победата

Има ли Русия някакъв мащабен план за 9 май, каквито спекулации се появиха? „При Путин нищо не е изключено“, казва бившият шеф на ЦРУ Дейвид Петреъс. Но е малко вероятно да има план за ядрен или химически удар, смята той.

Усилията на Путин да направи Русия отново велика, нахлувайки в Украйна, дадоха обратен ефект, казва в интервю за ДВ бившият директор на ЦРУ Дейвид Петреъс.

Според него от самото начало на инвазията на 24 февруари руската армия „се е представила под очакванията в почти всяка възможна област“. „Те нямаха компетентен план, атакуваха на пет или шест различни места, логистиката им се оказа отчайваща, а подготовката на войниците им и на младшите им началници очевидно е неадекватна“, смята Петреъс.

„Малко вероятно“

Бившият директор на ЦРУ смята още, че вместо да укрепи каузата на Русия, войната срещу Украйна в крайна сметка е укрепила НАТО. Междувременно Швеция и Финландия обмислят присъединяване към отбранителния съюз, като очакванията са двете страни да вземат решение още този месец. На свой ред Москва предупреди за „сериозни последици“ и обяви, че може да разположи ядрени оръжия в Калининград, ако двете северни държави действително вземат решение за влизане в НАТО.

Във връзка със спекулациите, че на 9 май (датата, на която Русия отбелязва победата на Съветския съюз над нацистка Германия) Москва смята да обяви победа или да разшири войната в Украйна, американският военен казва следното: „Има сведения, че руснаците обмислят най-малкото обявяване на някакъв вид обща мобилизация, което би трансформирало страната от провеждане на т.нар. „специална военна операция“ в провеждане на Трета световна война или нещо подобно, за да се опитат да мобилизират подкрепата на руското население“, посочва Петреъс.

Според него е малко вероятно Владимир Путин да планира за тази дата използването на ядрени или химически оръжия, „тъй като преминаването на тази граница би било съдбоносно“. Петреъс се съмнява също така, че Русия ще използва 9 май, за да се прицели директно в украинския президент Володимир Зеленски.

„Има надеждни сведения за диверсанти, шпиони, агенти, които са били в Киев и изглежда са се опитали да се прицелят в президента Зеленски. Нищо не е изключено, когато става въпрос за Владимир Путин. Но отново мисля, че това е малко вероятно“, посочва Петреъс.

„Путин иска да преговаря“

ООН съобщава за хиляди цивилни жертви във войната на Русия в Украйна, а Западът обвинява руската армия в извършването на военни престъпления. Дали при това положение Западът трябва да подкрепи преговори за мир с Путин? „Ако президентът Зеленски и неговият народ са готови да преговарят, тогава със сигурност трябва да си сътрудничим с него в тази посока. В крайна сметка именно неговата страна понася разрушителната сила на Русия“, казва Петреъс и добавя: „Всъщност Путин най-много иска да преговаря. Не толкова заради руските загуби на бойното поле, колкото заради надеждата за облекчаване на санкциите“.

Текстът е публикуван с „Дойче Веле“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук