Доналд Тръмп

Президентът Доналд Тръмп беше импийчнат за злоупотреба с власт при исторически вот в Камарата на представителите в сряда, с което започва процес в Сената за отстраняването му от длъжност след три години в Белия дом.

С 230 срещу 197 гласа, в контролираната от Демократите Камара на представителите бе гласувано, 45-ият президент на САЩ да стане едва третият обитател на Белия дом в американската история, който беше импийчнат.

Демократите заявиха, че нямат „друг избор“, освен официално да повдигнат обвинение на президента – републиканец, чийто импийчмънт по строги партийни линии поставя срамно петно в досието му, докато прави все по-дълбоко политическото разделение в САЩ.

„Тук съществува риск за самата идея на Америка“, каза преди гласуването Адам Шиф, законодателят, който ръководи разследването за импийчмънт.

Сега Тръмп ще бъде изправен пред Сената, където републиканците му имат солидно мнозинство и се очаква да го оневинят.

Гласуването в Камарата се случва четири месеца, след подаден сигнал за злоупотреби на Тръмп, който притиска украинския президент да разследва потенциалния му конкурент за Белия дом на изборите през 2020 г., ветеранът-демократ Джо Байдън.

След маратонски дебат, продължил 11 часа, Камарата на представителите трябваше да гласува бързо и втората точка на импийчмънта срещу Тръмп – за възпрепятстване на разследването на Конгреса да неговите сделки с Украйна, като блокира показанията на призованите сътрудници на Белия дом.

Въпреки свидетелствата на 17 служители, че Тръмп се е възползвал от служебното си положение за вътрешнополитическа облага, президентът поддържаше невинността си по време на разследването за импийчмънт – яростно го отричаше като „лов на вещици“, „опит за преврат“, а в сряда го нарече „нападение срещу Америка“.

Докато в Капитолия гласуваха, 73-годишният президент вече беше на по-приятелска територия. Докато Камарата гласуваше за импийчмънта му, хиляди пламенни привърженици на Тръмп го аплодираха на митинг в Мичиган, където той се нахвърли срещу „радикалната левица“, за която каза, че е „пропита с омраза“.

Демократите се „опитват да анулират бюлетините на десетки милиони патриотични американци“, заяви той. „Още четири години, още четири години“, скандираше множеството в отговор.

Нито един от двамата предишни президенти, подложени на процедура по импийчмънт след 1789 г., Андрю Джонсън през 1868 г. и Бил Клинтън през 1998 г., не беше осъден в Сената и двамата се върнаха на своите работни места в Белия дом.

Републиканците многократно заявиха, че демократите са бързали с разследването, а Тръмп е бил третиран по-несправедливо от вещиците, подложени на изпитание в Америка през 17-ти век – или дори от Исус Христос, твърдят те.

„Пилат Понтийски даде на Исус възможността да се изправи срещу обвинителите си. По време на този измислен процес, Пилат Понтийски предостави повече права на Исус, отколкото демократите позволиха на този президент в този процес“, заяви републиканецът от Джорджия Бари Лудермилк.

Републиканците обвиниха демократите, че са водени от партийната си линия на социалистически екстремисти и „мразещи Тръмп“ и предупредиха, че импийчмънтът ще даде обратен резултат срещу партията на националните избори следващия ноември.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук