Камора

Всички сме гледали филми за мафията, чели сме книги и истории за мафиоти. Но колко от Вас знаят за мафиотската структура Камора, от която е треперел цял Неапол, ако не и Италия.

Думата „камора” (camorra) означава „банда” и се употребявала най-често за Неополитанската мафия.

Камора

Камората се появила в началото на XIX век в Неапол, Италия. Първоначално в нея членували само затворници. Веднъж освободени, те сформирали кланове, които бързо трупали сила.

Камората имала повече от 100 клана и приблизително 7 000 членове, което я превръща в най-голямата италианска престъпна група.

През 1970г. Сицилианската мафия убедила Камората да се преквалифицира – от контрабанда на цигари да започне да се занимава с незаконен внос на наркотици, разбира се, с помощта на мафиотите от Сицилия.

Камора

Не всички лидери на Камора се съгласили, което довело до война, коствала 400 живота на мафията. Противниците на трафика на наркотици загубили войната.

Кампания бил дом на една от най-мощните мафиотски структури в Италия – Камора, която участвала активно в политиката в региона. Обществото знаело, че това е една тълпа, която прави повечето от парите си от наркотици и проститутки.

Прокуратурата обаче смятала, че значителна част от капитала на бандата идвала от измами в публичния сектор чрез договори за строителство и управление на отпадъците.

Камора

В края на XIX век Камората вече била толкова могъща, че контролирала всяка законна или незаконна търговия. До сделките се добирали чрез рекет. До голяма степен съществуването на Неапол зависело от организацията, а местните управници били длъжни да се съобразяват с този дневен ред.

Това, разбира се, се отразявало и на обикновените граждани – всеки, който по някакъв начин бил обвързан с Камора, се ползвал с големи привилегии – от него нищо не крадели и често му помагали за разрешаването на проблеми.

Камората нямала ясно определена организация, нямала „седалище”. Тя била навсякъде и никъде. А как се разпознавали по-висшите? Единствено по поведението. Командите се давали устно и се предавали по същия начин.

Камора

Камора може да се опише като общество, чиято цел била монопол в кражбите и незаконните сделки.

Контролът вътре в структурата се осъществявал на принципа на „естествения подбор” – който можел да се наложи на другия, печелел.

Доколкото може да се каже, че е организирана изобщо, тя се е управлявала от някаква естествена йерархия и принадлежност; служителите от всяка степен се самоосъществяват и зависят от силата на характера за силата, която упражняват. Може да се нарече система на тормоз, при която всеки водач, който може да се наложи на другарите си, на свой ред е насилствено контролиран от един от по-висши, отколкото от самия себе си, който отново е подчинен на други и т.н. от уличното момче, което получава живеейки, като продаде купчина пури, на висшия служител и може би на члена на Парламента.

Камора

Истинската цел на Камора винаги е била печалбата, независимо от какво. Организацията принуждавала всички – от кралски особи до обикновени джебчии – да разказват за грабежите си на началниците си.

Сицилианската мафия от XIX век коренно се различавала от неаполитанската Камора почти във всяко отношение.

Камората в Кампания се състояла от няколко отделни клана, което правело управлението й от един човек абсолютно невъзможно. Всяка банда защитавала своята територия. За разлика от Коза Ностра, влизането в Камора било изключително лесно, тъй като всяка група искала да бъде по-голяма от другата.

„Войниците” в „армията” били от най-ниските социално-икономически ешелони. Те смятали, че престъпността е единственият начин да се изхранват. Мнозина от тях влизали в затвора или умирали жестоко.

Основният приход на клановете идвал от рекет, нелегален транспорт, дъмпинг, трафик на наркотици и хора.

Камора

Прането на пари също било разпространено занимание – инвестирали пари в хотели, ресторанти и малки магазини.

Камората направила състояние след унищожителното земетресение в Кампания през 1980г. Сега тя се е специализирала в контрабандата на цигари и от получаването на „комисионна” от други групировки, които искат да прекарват цигари през Италия.

Камора също така участва в пране на пари, изнудване, трафик на хора и грабежи. Припечелват и от отвличания, рекет, политическа корупция и фалшифициране.

Предполага се, че днес Камора има над 200 „филиала”, много от които в САЩ.

Камора

Освен това, групировката управлява около 2000 нелегални пекарни в Италия, използвайки брашно, което изпуска токсични газове. Камора има незаконни фабрики за сирене, в които се смесват биволско мляко и мляко на прах от Боливия и по-този начин свалят цената на моцарелата с една трета.

Най-процъфтяващ е бизнесът им със стоки с изтекъл срок на годност.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук