Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев определи като спекулативни теориите, че в страната няма достатъчно лицензирани лаборатории, които да изготвят обявяваните PCR тестове.
„Молекулярни биолози, хора с висше образование, работят като пчелички денонощно и този труд трябва да се уважава, а не да се омаловажава. PCR тестът е приет от целия свят, че това е най-сигурната диагноза“, заяви проф. Кантарджиев.
Кантарджиев обясни, че контролът се осъществява от Национална референтна лаборатория като всички положителни тестове отиват в нея, за да бъдат потвърдени.
„В публичното пространство хора, които не са добре запознати, приказват много
работи за PCR тестовете, като последното широко коментирано е как може
толкова малко лаборатории да са направили толкова много тестове. Има
Национална референтна лаборатория, която отговаря за този контрол. Когато
лаборатория ни увери, че има условия и възможности за тестове, всички първи
положителни тестове се изпраща в Националната, за да бъдат потвърдени.
Тогата Националната лаборатория изпраща в Министерството писмо, за да бъде
тя включена в легитимните лаборатории, които правят тези тестове. Това са 65
лаборатории, които са в заповед на министъра на здравеопазването. Този
списък се обогатява постоянно.“
Всички референтни лаборатории отговорят на стандарта за качество ISO 17025. След като отговарят на този стандарт, който е най-висок няма нужда да отговарят на други- по-ниски стандарти. Така проф. Кантарджиев отговори на отправените критики, че у нас няма лаборатории, които правят PCR тестове по световните стандарти.
„17-те референтни лаборатории са акредитирани с европейски сертификат. Има много сложна система за качеството. 185 лаборатории докладват ежедневно своите положителни случаи. Те са частни, но дейността им се контролира качествено и държавата ги задържи да внасят данните за резултатите, за да имаме пълна картина за
разпространението в страната“, допълни Кантарджиев.
Според Кандаржиев това, което ще спаси системата в момента, са бързите ангигенни тестове. Тези тестове са най-доброто за училища, за детски градини, за лични лекари, за всички приемни отделения на болниците и бърза помощ, каза още той.
Навлизаме в зимния период, когато не се излагаме много на слънце. Затова е много важно да се взима Витамин D, напомни проф. Канадрджиев.
Витамин Д се приема по две схеми – 10 дни се пие, 20 дни се почива или 15 дни се пие, 15 дни се почива.
Дозата за възрастни е 4 капки във вода, а за деца, в зависимост от теглото им, – 1 или 2 капки.
„Маските не спасяват на 100%, но значително намаляват риска от зараза“, категоричен е проф. Кантарджиев.
Проф. Кантарджиев бе категоричен, че в момента грип няма. Циркулацията на грип започва ноември месец. Декември има първото епидемично разпространение и пикът е януари – февруари.