Пучдемон

Карлес Пучдемон не успя да изясни дали декларира независимостта на Каталуния, проправяйки пътя за централното правителство да поеме контрола над региона и да го управлява директно.

Миналата седмица испанският премиер Мариано Рахой постави на Пучдемон срок до понеделник, В 10 часа местно време (8 ч. по Гринуич), да изясни позицията си и до четвъртък да промени решението си,  ако настоява за независимост.  Рахой бе категоричен, че Мадрид ще прекрати автономията на Каталуния, ако Пучдемон избере отцепването.

В писмото си до Рахой, оповестено от местни каталонски медии, Пучдемон не отговаря директно на въпроса и вместо това казва, че двамата трябва да се срещнат възможно най-скоро, за да започнат диалог през следващите два месеца, пише Ал Джазира.

„Нашето предложение за диалог е искрено въпреки всичко, което се е случило”, пише Пучдемон в писмото.

Очаква се  испанското правителство да задействане на Член 155, което е т.нар. „ядрен вариант”, който ще позволи на Рахой да прекрати политическата автономия на Каталуния и да поеме региона. Разпоредбата позволява да се вземат „необходимите мерки, за да бъде осигурено спазването на задълженията“, предвидени от конституцията и законите, като за това е необходимо „съгласието на абсолютно мнозинство в Сената“. Член 155 не конкретизира „мерките“ и това, според някои тълкувания, поставя и въпроси за неговото задействане и ефективност. Според конституционалисти този член от основния закон позволява да „се поставят под контрол политическите и административните органи на разбунтувала се автономна област.

До ултиматума се стигна, след като миналата седмица Пучдемон и съюзниците му подписаха символична декларация за независимост на областта, но след това я суспендираха. След това в ключова реч пред местния парламент Пучдемон призова за преговори с Мадрид за бъдещето на региона.

Каталунците гласуваха на 1 октомври, за да се отделят от Испания в референдум, който бе помрачен от насилие.

Конституционният съд на Испания разпореди спирането на референдума в деня след обявяването му, след обжалване от испанското правителство, според което плебисцитът би нарушил конституцията на страната.

Конституцията на Испания от 1978г. постановява, че страната е неделима и предоставя на националното правителство изключителна власт да провежда референдуми.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук