Катар
Отборът на Катар с Купата на Азия

Отборът на Катар спечели за първи път в своята история Купата на Азия, след като победи с 3:1 на финала най-титулувания отбор в надпреварата Япония на стадион „Зайед Спортс Сити“ в Абу Даби. Двубоят започна по възможно най-добрия начин за катарците, които откриха чрез голмайстора на турнира Алмоес Али в 12-та минута. В асистент за попадението се превърна атакуващия полузащитник на тима Акрам Афиф.

Четвърт час по-късно отново той намери с точен пас Абулазис Хатем, който не сбърка и покачи на 2:0. „Самураите“ не се предадоха през второто полувреме и се опитаха да променят развоя на събитията. Двадесетина минути преди края Япония намали чрез Такуми Минамино. Катар обаче стигна до решаващ удар в сблъсъка след точно изпълнената дузпа на Афиф в 83-та минута.

Така домакинът на Световното първенство през 2022 година постигна първата си Купа на Азия в историята, а Япония остава с четири. За двата отбора предстои участие на „Копа Америка“, която започва през лятото. Катар попадна в група B заедно с Аржентина, Колумбия и Парагвай, докато Япония е в група C с тимовете на Уругвай, Еквадор и действащия двукратен шампион Чили.