След тежките разногласия от време на второто правителство на Бойко Борисов и Реформаторския блок, вчера за първи път демократичните партии се събраха отново.
Обедини ги каузата за електронното и машинното гласуване на следващите избори. „Демократична България”, ДБГ, СДС, „Българска нова демокрация”, „Обединени земеделци”, „Български демократичен форум” и БЗНС настояха правителството и парламентът „да спазят закона, съдебното решение и волята на българските граждани, недвусмислено изразена на провелия се на 25 октомври 2015 г. референдум, и незабавно трябва да предприемат всички необходими действия за изпълнение на конституционните си задължени”я.
Десните партии настояват да бъдат осигурени пари от бюджета на страната за закупуването на машини, необходими за всички 12 500 избирателни секции.
Сагата с машинното гласуване започна преди четири години. И макар решенията на съда и Изборния кодекс, които задължат Централната избирателна комисия да осигури възможност на българските граждани да гласуват чрез машини, отговорната институция упорито отказва.
Демократичните партии се противопоставиха и на измененията, внесени от ГЕРБ и „Обединени патриоти”, с които на практика се отменя дистанционното електронно гласуване и се ограничава значително машинното гласуване.
ДЕБАТИ.БГ публикува целия текст на декларацията:
Ние, политическите партии от демократичната общност, се обявяваме за въвеждане на машинното и дистанционното електронно гласуване на следващите избори.
Считаме, че правителството и Народното събрание са длъжни да спазят закона, съдебното решение и волята на българските граждани, недвусмислено изразена на провелия се на 25 октомври 2015 г. референдум, и незабавно трябва да предприемат всички необходими действия за изпълнение на конституционните си задължения.
Ще работим за създаване и приемане на справедливи правила, които да премахнат извършваните досега изборни манипулации и така да възстановят доверието на българските граждани в честността на вота.
Ще отстояваме заедно въвеждането на машинното и дистанционното електронно гласуване като:
1.Настояваме да се предвидят в държавния бюджет средствата, необходими за закупуването на сигурни технологии, както и да започне издаването на електронни идентификационни документи;
2.Остро се противопоставяме на законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс, внесен от ГЕРБ и Обединени патриоти, с който на практика се отменя дистанционното електронно гласуване и се ограничава значително машинното гласуване;
3.Отстояваме въвеждането в най-кратки срокове на нормативни правила, които да гарантират въвеждането на сигурни системи за машинно и дистанционно електронно гласуване;
4.Настояваме за създаване на коректни избирателни списъци и регистри, в които не присъстват сега съществуващите „мъртви души“;
5.Предложим въвеждане на възможността за дистанционно гласуване по пощата;
6.Защитаваме върховенството на закона и изобличаваме правителството във всичките му опити да го погазва, както в случая с машинното и електронното гласуване.
За да има демокрация в България, изборите трябва да са свободни и честни. Изборният процес трябва да създава доверие. Партиите, които планират промени в Изборния кодекс, за да си осигурят служебна победа, водят страната към пълзяща диктатура. Гражданите у нас и в чужбина трябва да имат истински свободен достъп до гласуване и участие в демократичния процес. За това са нужни обединените усилия на демократичната общност за натиск върху управляващите, които правят всичко възможно да създават ограничения пред избирателите и систематично отказват да изпълняват разпоредбите, приети в Изборния кодекс.
Свързна новина: