Владимир Путин
На снимката: Владимир Путин.

Казахстан няма да признае за независими държави сепаратистките републики в Източна Украйна, заяви казахстанският президент Касъм-Жомарт Токаев. Путин пък коментира, че Русия няма „нищо против“ евентуално присъединяване на Украйна към Европейския съюз. Руският президент обвини западните държави в опит за икономически блицкриг върху руската икономика. Всичко това се случи на икономическия форум в Санкт Петербург. Извън форума, Русия заяви, че Нидерландия води „антируска“ политика.

Разрив: Казахстан няма да признае сепаратистките републики в Източна Украйна

Казахстан няма да признае за независими държави сепаратистките републики в Източна Украйна, съобщи на Международният икономически форум в Санкт Петербург казахстанският президент Касъм-Жомарт Токаев. Казахстан е държава, близка на Русия. Самото присъствие на казахстанският президент на икономически форум в Санкт Петербург демонстрира близките взаимоотношения между двете държави.

„Правото на самоопределение, гарантирано от ООН, влиза в противоречие с правото на държавите на териториална цялост, затова нито Тайван, нито Косово, Абхазия и Южна Осетия са признати“, каза Токаев. „И този принцип очевидно важи и за подобни полудържавни територии, каквито според нас се явяват Донецк и Луганск“, заяви той.

С тези си думи Токаев на практика изрази открито несъгласие с руския президент Владимир Путин.

Путин: Русия няма нищо против присъединяването на Украйна в ЕС

Русия няма „нищо против“ евентуално присъединяване на Украйна към Европейския съюз, каза вчера руският президент Владимир Путин след решението на Европейската комисия да препоръча Киев да получи статут на кандидат за членство в ЕС. Повече за това четете ТУК.

Дмитрий Песков пък заяви, че Русия следи внимателно присъединяването на Украйна в ЕС.

„Нямаме нищо против. Тяхно суверенно решение е дали да се присъединяват към икономически съюз или не. Това е тяхна работа, работа на украинския народ“, заяви Путин.

Русия, която извършва настъпление в Украйна от 24 февруари, не гледа с добро око на стремежа на Киев да се присъедини към НАТО, което Москва смята за заплаха за сигурността й, но „що се отнася до икономическата им интеграция, това е техен избор“, каза Путин. „ЕС не е военен съюз, за разлика от НАТО“, подчерта той.

Санкциите – икономически блицкриг

Руският президент Владимир Путин обвини Запада в „колониална арогантност“ и че се опитва да смаже Русия с „глупави“ санкции, които са на практика икономически „блицкриг“, предаде „Ройтерс“.

Путин получи аплодисменти от залата, след като за пореден път потвърди решимостта си да продължи „специалната военна операция“ в Украйна, която по негови думи е отприщила „безпрецедентен“ порой от Западни икономически санкции. Той каза, че основната цел на инвазията е да защити „нашите“ хора в населения с основно рускоезични жители Донбаски район в Източна Украйна – аргумент, отхвърлян от Киев и Запада като безпочвен претекст за кампания, която вече доведе до окупацията на части от Южна Украйна, които са далеч отвъд Донбас. След изказването на Путин, в социалните мрежи дори се задаваше риторичният въпрос какво правят руските танкове край Киев, при положение, че целта е защита на рускоговоряващото население.

Путин обвини САЩ, че се отнасят към други страни като към „колонии“ и каза, че мрачните прогнози за руската икономика не са се сбъднали. В дългата си реч, осъждаща САЩ и техните съюзници, Путин заяви, че „нищо няма да остане същото в световната политика“. По неговите думи санкционният „блицкриг“ срещу Москва никога не е имал шанс да постигне успех.

Русия: Нидерландия води „антируска“ политика

Русия каза, че Нидерландия води „антируска кампания“, след като нидерландските власти обявиха, че са задържали мъж, когото определиха като руски шпионин, опитвал се да проникне в Международния наказателен съд в Хага, предаде „Ройтерс“.

Нидерландското разузнаване заяви в четвъртък, че е разкрило руски военен агент, използвал фалшива самоличност с цел да бъде приет на стаж в МНС, който разследва обвинения за военни престъпления в Украйна – повече четете ТУК.

Руското външно министерство каза, че Нидерландия разпространява невярна информация, за да разпали скандал и да „плаши обществеността с приказки за „коварните машинации“ на руснаците“.

„Антируската шпионска кампания, разгърната в страната (Нидерландия), придружена от целенасочени „изтичания“ на съмнително съдържание, не прави нищо друго освен да вреди на и без това лошите двустранни отношения“, заяви министерството.

Не става ясно защо руският шпионин се е стремял към достъп до съда в Хага. Това, разбира се, е пределно ясно – вероятно целта е била да бъдат унищожени и манипулирани доказателства за военните престъпления на руската армия в Украйна.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук