„Киното и артистичното образование в училище.Ситуации, проблеми и перспективи в България и Европа““ – на 17 януари 2018  във Френския институт в София темата събира кръгла маса, която е част от годишния семинар на европейската програма CinEd. Тази година форумът е в България – партньор по проекта.  Причина за избора на България като място на срещата е и председателството на Съвета на Европейския съюз., тя има подкрепата и на Столична община.

Експерти, учители и професионалисти в областта на киното ще се срещнат, за да обменят опит, да  коментират добри практики и да научат нещо повече за европейските културните политики в тази област и как могат да се адаптират  у нас.

CinEd e многоезична онлайн платформа, която предлага  колекция от филми за деца и младежи  от 6 до 19 – годишна възраст  и  педагогически материали за  ползване  от  учители в практиката  и подходите им към учениците.  Над 1000 учители от 30 градове на  8 европейски държави  вече са въведени в педагогиката на CinEd благодарение на специални обучения, които им позволяват да прилагат програмата в час.

В част от европейските държави  въвеждането на киното в учебната програма вече се превръща в  национален приоритет по френски модел. Сред първите след Франция е Португалия, където  национален план за киното включва киноизкуството в учебната програма.  Министерствата на образованието и културата там са се ангажирали  да промотират проекта, което води много учители към материалите и филмите, предлагани от  дигиталната платформа CinEd.

В съседна Румъния филмовият център  подкрепя финансово проекта и това  позволява не само учители, но и стотици  библиотекари из цялата страна да развиват дейностите си по кинообразование с ученици. В румънската система има  една задължителна седмица, посветена на неформалното  образование и за  много преподаватели това   е идеалното време да организират прожекции с филмите на CinEd.

Във Финландия се отрежда значително  време, посветено на заниманията  с изкуство. Учителите могат да  избират между множество артистични дисциплини и киното е една от тях.   Предимството на  CinEd е, че като дигитална плаформа стига дори до  съвсем  отдалечени и малки градове и селца с  едва  80 ученика в местните училища.

„България все още е далеч от тези добри практики,  но вече  над 2500 български ученици  са посетили  прожекциите на  качествено европейско кино и са участвали  в дискусии и допълнителни дейности според възрастта си. Над 50 са обучените учители“ – разказват Ралица Асенова и Василена Баджарова, които са моторът на програмата у нас.

Ралица Асенова

Един от най- мотивираните учители е  Даниел Симеонов, преподавател по английски в ОУ „Неофит Рилски“ в Дерманци. „Заниманията с кино, които организирам при нас, затвърдиха убеждението ми, че идеята за  кинообразование не е  поредната  износена рамка за знания и за педагогически, дидактически и други „купешки“ модели – опити да се харесаме  на учениците“, казва той.

Децата от моето училище, живеейки в предизвикателна и до голяма степен изолирана социално-икономическа среда, имат дефицити в разбирането на своето място в заобикалящия ги дигитален щурм. Сега виждам как с лекота кинообразованието може да бъде модел за подбуждане към знание и подреденост на света.  Най-ценното му предимство  е, че неговият инструментариум за комуникация е винаги  актуален и на практика –  безкраен. Освен това да  не забравяме, че визуалният  разказ е много  по-близо до естествения начин на общуване днес, когато  децата и тийнеджърите боравят   повече с видео, отколкото  с  писмени текстове, убеден е педагогът.

Освен Даниел Симеонов, за участието в проекта ще Силвия  Марушкина, учител в началните класове, както и един от най-успешните ни съвременни режисьори Петър Вълчанов – създател на филма „Урок“ .

Кръглата маса ще бъде открита от посланика на Франция Ерик Льобедел, потвърдил е присъствие зам. министърът на културата Румен Димитров.

CinEd продължава с нова динамика и през 2018 г. В платформата ще бъдат качени 3 нови филма със съответните педагогически и методически материали към тях.  Очаква се броят на организираните досега  500 прожекции в различните европейски страни  да се увеличи двойно и емоцията на киното да влезе в още повече класни стаи.

Филми на Трюфо, Олми и млади автори идват на европейски кинофестивал в София

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук