През последните няколко години Китай се стреми да заеме водещи позиции в развиването на „зелен живот“. Наскоро правителството съобщи, че е завършило строителството на най-голямата плаваща слънчева ферма в света. Сега, в опит да се ограничи производството на токсични газове, Китай продължава да проправя пътя с изграждането на един от първите в света „горски градове“, съобщава „Индипендънт“. Той е проектиран от Стефано Боери, който вече е създал и два вертикални „горски“ небостъргача в страната. Новият град се строи в Люжоу, провинция Гуанси.
Очаква с в него да заживеят 30 хиляди души и – благодарение на изобилието от дървета и растения – ще абсорбира почти 10 000 тона въглероден диоксид и 57 тона замърсители годишно, както и ще произвежда около 900 тона кислород годишно. Тези доста впечатляващи числа ще се постигнат благодарение на около един милион растения от повече от 100 вида. А 40 000 дървета ще бъдат засадени във фасадите, на почти всяка възможна повърхност.
Новият „горски“ град ще се свърже със съществуващия Люжоу чрез редица бързи железопътни услуги и електрически автомобили. Предстои в него да бъдат изградени и няколко училища и две болници.
„Разпространението на растенията не само в парковете и градините или по улиците, но и по фасадите на сградите, ще позволи на енергийно самозадоволяващият се град да допринесе за подобряване на качеството на въздуха, да се намали средната температура на въздуха, да се създадат шумови бариери и да се подобри биологичното разнообразие на живите видове, генерирайки местообитание за птици, насекоми и дребни животни, обитаващи територията на Люжоу“, пише на сайта на Боери.
Идеята на изумителният архитектурен проект да бъде завършен до 2020г.
[Best_Wordpress_Gallery id=“91″ gal_title=“ГОРСКИ ГРАД“]
За още любопитни новини харесайте нашата страница във Фейсбук – ДЕБАТИ !