Армията на сирийското правителство се опитва да отвори коридор между градовете Хама и Ракка, след като екстремистките групировки бяха притиснати в централна Сирия.

През последните дни силите на Асад спряха навлизането си в Ракка, а за сметка на това се опитват да си отвоюват сухопътна връзка между Хама и Рака, като напредват едновременно от двата града, предава „Ройтерс“. Към момента, Ракка, известен още като „столицата“ на „Ислямска държава“ (ИД), в по-голямата си част е под контрола на водените от кюрдите Сирийски демократични сили.

Операцията може да се увенчае с успех, ако правителствената армия успее да преодолее последните 25 киломентра от разстоянието между двата стратегически града.

Според наблюдатели, целта на Дамаск е чрез коридора между Хама и Ракка, да обгради Алепо, последната сирийска провинция под контрола на ИД и по този начин да намали опасността от екстремистките групировки и да съкрати пътя за доставка на храни и лекарства между двата града.

сирийска армия, пустиня

По време на 4-ия кръг от мирните преговори в Астана през май, които се организират от водената от Русия и Турция коалиция, подкрепяща Асад , сирийското правителство обяви, че ще създаде 4 демилитаризирани зони. През юни, конфликтът е затихнал в района на север от Хама и на изток от Дамаск. Правителствените сили напреднаха през пустинята и навлязоха в района на Деир Езор в Северна Сирия, след като завладяха над 80 км. по границата с Ирак.

Демилитаризираните зони, най-вече в източната част на столицата Дамаск и в южния град Дараа, станаха обект на нападения от средата на юни.

Създаването на демилитаризирани зони ще бъде тема на разговорите между опозицията и официалната власт в Сирия на предстоящите преговори в Астана. В предишния кръг от май,  антиправителствените групировки отказаха да подкрепят това предложение.

Демилитаризираните зони се лансират от коалицията Русия-Турция-Асад като инструмент за постигане  на решение на сирийската криза по пътя на преговорите, но няма как да бъдат реализирани без подкрепата на САЩ, които оказват тактическа помощ на атиправителствените сили. А разоръжаването предполага компромис между опозицията и Дамаск. От друга страна, напоследък отношенията между официалната власт в Сирия и САЩ са достигнали доста ниска точка -в понеделник Белият дом обяви, че сирийското правителство готви ново нападение с химическо оръжие и предупреди Башар Асад, че той и неговите военни ще платят тежка цена, ако го сторят.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук