SS_china

Китай представи във вторник реплика на първата си постоянно обитаема космическа станция, която ще замести лабораторията в орбита на международната общност и ще символизира големите амбиции на страната извън Земята. Основният модул от 17 метра беше звездна атракция на Airshow China в южния крайбрежен град Джухай, водещата изложба на авиокосмическата индустрия в страната.

Моделът представлява жизненото и работно пространство на „Тиенгун“ [„Божествен дворец“], което ще има още два модула за научни експерименти и ще бъде оборудвано със слънчеви панели.

Трима астронавти ще бъдат постоянно разположени в 60-тонната орбитална лаборатория, която ще даде възможност на екипажа да провежда биологично и микрогравитационно изследване.

Очаква се монтажът на китайската космическа станция да приключи около 2022 г. и станцията да има продължителност на живот от около 10 години.

Международната космическа станция (МКС) е съвместен проект на САЩ, Русия, Канада, Европа и Япония, който действа от 1998 г. и трябва да се пенсионира през 2024 година.

След като това стане Китай ще има единствената космическа станция на орбита, въпреки че тя ще бъде доста по-мака от МКС, която тежи 400 т. И е с размерите на футболно игрище.

През май Пекин обяви, че станцията му ще бъде отворена за всички страни за провеждане на научни експерименти.

До момента Китай е получил 40 предложения за научни разработки от 27 държави и региони.

Европейската космическа агенция изпрати астронавти на обучение в Китай, за да бъдат готови за работа в китайската космическа станция, когато тя бъде изведена в космоса.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук