Основният начин да държим смъртоносния коронавирус далеч от себе си си е да поддържаме социално дистанциране, както всички добре знаем (или трябва да знаем). Но поддържането и функционирането на собствената ни имунна система, готова да се бори с всяка инфекция, която ѝ се изпречи, също е от решаващо значение. Отслабената имунна система не само ни прави по-уязвими от респираторни заболявания като COVID-19, но и от появата на други здравословни проблеми и микробни заболявания, които само ще влошат ситуацията, пише „Сабах“.
Специалистът по вътрешна болести Тефик Ръфкъ Евренкая посочи, че градивните елементи на силните защитни сили са здравословната и балансирана храна, адекватен и качествен сън, обучение за справяне със стреса, избягването на тютюнопушенето и алкохола, редовните упражнения, поддържането на здравословно тегло и внимание към хигиената на храната и към личната хигиена.
Без здрава основа, дори да спазвате всяко от предписаните здравословни правила, тялото ви няма да може да се пребори с инфекциите и болестите, предупреждава той. Основното правило е да слушате тялото си.
„Възможно е да разберете дали имунната ви система е започнала да отслабва, като обърнете внимание на някои сигнали в тялото ви“, казва Евренкая.
Според него има четири очевидни признака, които сигнализират за срив на имунната си система.
Чести настинки
Напълно нормално е възрастните да имат настинка веднъж или два пъти годишно. Чести настинки или други вирусни инфекции – повече от четири инфекции на ушите годишно, два случая на пневмония или повече от три на бактериален синузит, са сигнал, на който трябва да обърнете внимание. Използването на антибиотици два пъти годишно може също да показва, че организмът не е добре „въоръжен“ за борба с микробите, с които се е сблъскал.
Повтарящи се рани и възпаления
При появата на изгаряния, порязвания и синини по кожата тялото започва да лекува нараненото място, като изпраща там богата на хранителни вещества кръв, за да помогне за регенерирането на кожата. Този лечебен процес зависи от здравите имунни клетки. Когато има дефицит в имунната система, заздравяването на кожата се забавя. Постоянната поява на малки, болезнени рани в устата (афти), както и на други кожни инфекции като абсцеси и простудни язви, могат да бъдат признаци на недостатъчно здрава имунна система.
Подут корем
Храносмилателната ни система има отношение към почти 70% от цялата имунна защита. Освен това полезните бактерии и микроорганизми (флора), които живеят там, защитават червата ни от инфекции и поддържат имунната ни система. Нарушаването на чревната флора може да увеличи риска от заразяване с вируси, да причини хронично възпаление и дори да доведи до автоимунни разстройства. Все повече научни изследвания показват колко важно е здравето на чревната флора и с всеки изминал ден научаваме повече за връзката между нея и имунитета. Подуването на корема, газовете или запека често могат да бъдат знак, че нещо не е наред с червата ви.
Постоянна умора
Ако не ви достига енергия, вероятно тялото ви се опитва да сигнализира, че нещо не е наред.
Ако страдате от умора, въпреки че спите достатъчно, това може да означава, че имате проблем с имунната система. Нашето тяло пести енергия, за да поддържа имунната система, така че тя да може да се бори с микробите. Може да има десетки причини да се чувствате уморени. Някои симптоми като болки в ставите, гадене и намален апетит може да ви накарат да се замислите за евентуални проблеми с имунната система. При автоимунни заболявания имунната система спира да се бори с външни фактори и започва да третира собствените си тъкани като неприятели, казва Евренкая.