пари, евро, валута
Снимката е илюстративна Снимка: БТА

От години антиевропейските партии и политици у нас разпространяват абсолютно невярната информация, че от българския данъкоплатец се взимат пари и се дават на Европа. Напоследък наративът се промени, като се налага твърдението, че даваме от джоба си пари на Украйна или пък за мигранти.

Истината е, че България не плаща нито на украинците, нито за мигрантите, нито пък на ЕС. Напротив, тя получава много повече отколкото дава.

Как се получава европейският бюджет?

Източниците на приходи на ЕС включват: вноски от държавите членки; вносни мита върху стоки от страни извън Съюза; нови вноски въз основа на нерециклираните отпадъци от опаковки от пластмаса; глоби, наложени на предприятия, които не спазват правилата на ЕС. Страните от ЕС се договарят за размера на бюджета на Съюза и начина за неговото финансиране няколко години предварително.

Бюджетът на ЕС се финансира от следните източници:

  • дял от брутния национален доход (БНД) на всяка страна в зависимост от нейното богатство
  • мита върху вноса на стоки от страни извън Съюза
  • малък дял от данъка върху добавената стойност, събиран от всяка държава
  • от 2021 г. — вноска, основаваща се на количеството нерециклирани отпадъци от опаковки от пластмаса във всяка страна
  • други приходи, включително вноски от държави извън ЕС за някои програми, лихви за забава и глоби, както и евентуалния излишък от предишната година.

Почти всички разходи в европейския бюджет финансират различните програми за развитие на страните членки – от земеделските фондове и тези за развитие на селските райони, през икономическите, социални и кохезионни средства до конкурентоспособността. Относително малък дял на фона на тези разходи финансира издръжката на европейската администрация и програми за развитие на партньорски държави извън ЕС.

Начинът по който се формира бюджетът на ЕС предполага, че винаги ще има страни, които са нетни донори и такива, които са нетни бенефициенти – първите дават повече, отколкото получават, и обратно. В общия случай трансферът е от по-богатите страни в западната част на ЕС, които събират повече данъци и мита и имат по-висок национален доход към новите членки, където се реализират по-голямата част от програмите за развитие.

Какво дава и получава България?

България е внесла в бюджета на ЕС малко под 14,16 млрд. лв. от 2007 до 2021 включително – по данни на Министерството на финансите. Само до 2015 по различни оперативни програми ЕС е разплатил проекти за над 13,16 млрд. лв. В приключващия следващ период до 12 януари 2022 ЕС е разплатил проекти за над 10,35 млрд. лв. А това означава, че  България е получила над 9,3 млрд. лв. повече, отколкото е дала като вноска в ЕС.

За следващия програмен период, на базата на най-груби сметки, се очаква България да внесе около 10 млрд. евро, а да получи от ЕС 29 млрд. евро, което означава, че страната остава сериозен нетен получател на средства от Общността, прогнозира икономистът Георги А. Ангелов.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението по Паритет на покупателната способност през 2010г. е бил $15,666 , а през 2023 – $32,328, по данни на МВФ.

БВП на глава от населението по ППС

Средният общ доход на домакинство за 2008 година е бил 9297 лв., а през 2022 година – 18 556 лв. Въпреки че стандартът расте, България продължава да бъде най-бедният член на ЕС. Но границата с богатите, поне според показателя БВП на глава от населението по покупателна способност (PPS), се топи, макар и бавно. По този показател през 2007 България е била на 41% от средния PPS за ЕС, а през 2022 стига до 62%.

Какви са ползите за страната ни?

Както от ДЕБАТИ.БГ сме писали много пъти през годините, българската икономика се развива успешно, въпреки политическите турболенции. БВП на година расте. Расте и богатството на българите на глава от населението. Показателен е фактът, че вече сме по-богати от руснаци, сърби, турци, китайци и още много други.

За изминалите 16 години доходите на българите са се увеличили повече от два пъти спрямо средните европейски. Това може да се смята за безспорен успех и е резултат от интегрирането на българската икономка в европейската. Ако продължим да се развиваме по същия начин, съвсем скоро може да стигнем по доходи средно развитите европейски страни

На фона на безспорните ползи от членството на България е ЕС, е интересно е да се запитат разпространителите на фалшиви опорки, колко точно получава България от Русия? И ако получава нещо, дали то достига до българските граждани или само до определени лица, партии и фирми, занимаващи се с антиевропейска и проруска пропаганда.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук