Нинова, НС
На снимката: лидерът на БСП Корнелия Нинова

ДЕБАТИ.БГ публикува пълното изказване на председателя на БСП Корнелия Нинова по време на дебатите по вота на недоверие в парламента.

Искането за гласуване на вот на недоверие на правителството на ГЕРБ и „Обединени патриоти” е предизвикано от провала в областта на опазването на околната среда и водите. Този провал застрашава пряко живота и здравето на българските граждани. Водната криза в Перник, а вече и в други градове и села, нерегламентираните тонове внесени в България отпадъци, както и опасните стойности на замърсения въздух, са пряка последица от безхаберие, некомпетентност и корупция в правителството „Борисов 3”. Кризата не е природно бедствие, тя е управленско бедствие. Ще започна с основата на политиката – нормативната база.

Първо законите и подзаконовите нормативни актове: съществува национална стратегия за управление и развитие на водния сектор, план за действие към нея, Закон за водите, Закон за опазване на околната среда и водите и много още. Както и десетки подзаконовите нормативни актове, наредби, правилници, инструкции. Като прибавим към тях европейските регламенти и стават над 30 документа. А в момента се пишат и нови. Разбира се, че се вижда, че тези документи си противоречат един на друг в някои части, има нормативен хаос по темата за управлението на околната среда и водите. Този нормативен хаос се засилва с функциите, които законите възлагат на институциите. Към нормативния хаос, се добавя институционален такъв.

Институциите, които трябва да упражняват политиката по околната среда и водите са над 11 – министерства, агенции, областни управители, ВиК оператори, асоциации, кметове. Това означава хаос и предпоставка за безотговорност. И най-доброто доказателство за това е случващото се в Перник, където видяхме как се прехвърля отговорността  от министри на кметове, от кметове на областни управители, които изобщо не знаят, че имат отговорност по този въпрос, на ВиК и т.н. Тоест, имаме нормативен и институционален хаос, създаден от правителството.

Третото доказателство за провала са фактите. Официално 350 000 души в цялата страна, но частичните спирания на вода в нови и нови градове – 500 000 са на режим на вода. На първите места сме в Европа по мръсен въздух. И вече сме осъдени от Съда на ЕС затова. Очакват се санкции, които ще плащате вие всички, уважаеми български граждани. Световната здравна организация, в свой доклад, пише за България – 15 000 души умират преждевременно от замърсения въздух. По официални данни, при норма 0,50, в Горна Оряховица, например, на 11 януари, замърсяването се движеше между 150 и 1200. На 12 януари в Русе – между 100 и 150. А някои градове, 20 пъти над нормалното.

По документи, издадени от МФ, за 5 години правителството на Борисов е разрешило внос на 735 000 тона боклуци от третия свят, от които 3 тона болнични отпадъци. От Европа не се знае колко е, по признание на бившия министър Нено Димов. Той каза, че този контрол не се осъществява. Почти всеки ден се виждат нови и нови случаи на открити боклуци. Само една от всички 534 фирми, които имат разрешително за внос на боклуци, е получила разрешение за складиране на 1 млн. тона отпадъци на площадка от 52 дка.в село Оброчище. В ТЕЦ Перник, ТЕЦ Бобов дол и ТЕЦ Брикел прокуратурата откри планини от боклуци. Красива България беше превърната от правителството на Борисов в сметище. А операторите на тези боклуци твърдят, че имат разрешение за това. Кой го е издал и кой носи отговорност?

Причините, за да стигнем до тази описана фактическа обстановка. За управляващите: те са организиран заговор от БСП срещу властта. Моля, колеги от управляващото мнозинство, ако изтъкнете тази причина, да погледнете към тези хора и да им кажете: „Въобразявате си, че сте без вода и че дишате мръсен въздух, и ходите с маски по улиците. Това е саботаж от БСП към легитимно избраното правителство”. Когато произнесете тази причина за ситуацията, го обяснете на тях, а не на нас.

Втората причина, любима на премиера Борисов и управляващите, е миналото. Управлението на БСП, разбира се, е виновно. Спрени били парите за ОП „Околна среда” заради БСП и по време на нейно управление. Уважаеми български граждани, това е удобно обяснение, винаги когато правителството е притиснато до стената, но истината е следната: има писмо за замразяване средствата по програмата, в което пише „замразяват се въз основа на одит за периода 2010-2012 във връзка с констатирани груби нарушения на европейския финансов регламент, груби нарушения на правилата за обществени поръчки, сливане на критерии за подбор и избор на изпълнители, както и неравнопоставено третиране на всички участници в тръжните процедури”. Кой управляваше държавата тогава?- Бойко Борисов. Заради кого са спрени средствата? – Заради управлението на ГЕРБ.

Бяха похарчени приблизително 3 милиарда лева, а загубата на вода по мрежата се увеличи от 60 на 61 процента. За Шумен, Добрич и Сливен – 80 и нагоре. Защо и къде отидоха парите, инвестирани уж за подновяване на мрежата. За 10 години три пъти беше увеличена цената на водата, но въпреки това, в момента има 500 хиляди души на режим на водата, а на много места в страната тя е мръсна и негодна за пиене. Няма смислени и логични отговори – платихте 500 милиона, събрани от всички българи, за ремонт на язовири. Резултатът – 400 от тях са в предаварийно състояние, 113 са с неизяснен собственик. Къде са 500-те милиона и защо е такова състоянието на язовирите? Пълно мълчание за тези средства.
Ситуацията с отпадъците е същият хаос. От българските граждани се събират повече такси, отколкото от жителите на Белгия и Англия. Плащаме четири пъти за един и същ отпадък. Въпреки това, във всяка община има нерегламентирани сметища, тонове боклуци от трети страни, горене на отпадъци и 15 хиляди души годишно умиращи от това. В ТЕЦ Сливен, който има разрешение да изгаря и материали, негодни за консумация и преработване, през 2016 РИОСВ – Стара Загора отказва инвестиционно намерение на инвеститора, като казва, че трябва да се направи оценка на околната среда. Инвеститорът си оттегля предложението, след три месеца го внася същото и вече не трябва да има оценка на околната среда, РИОСВ дава разрешение.

Хората си плащат, за да бъдат тровени, а други си плащат и трупат пари, за сметка на здравето им. Това се нарича корупция и тя не може да се случи без протекцията на управляващите.

За кризата в Перник – тя е в резултат на умишлени действия по скриване на истината заради изборите. Заради партийна целесъобразност изправихте пред заплаха сигурността и здравето на 100 хиляди души. От БСП ви предупреждавахме от трибуната на Народното събрание за проблема 14 пъти през септември, но вие не обърнахте внимание. Доведохте тази криза с умишлено с бездействие и безхаберие.

Безспорно всички трябва да помагаме на Перник – необходими са конкретни, умни и мъдри професионални решения. Паникьосани от общественото напрежение и втурнали се да спасявате личния имидж на премиера, продължавате с грешките. Вие създадохте тази криза, а сега имитирате решения и заблуждавате хората, че проблемът може да се реши за 45 дни. Министър от правителството заяви, че не само, че няма тръби за този тръбопровод, а че тепърва ще се произвеждат. Призовавам управляващите да бъдат обективни и искрени към хората. Нека калинките да замълчат в този момент и да говорят експертите.

От БСП събрахме над 20 експерти в тази област, които коментираха, че още през 2017 година от прокуратурата е констатирано, че яз. „Бели Искър“ създава опасност за населението и материалните ресурси. Борисов е наредил да се изпълнят препоръките – да бъдат започнати ремонти. Оттогава до 2020 обаче няма нищо изпълнено от препоръките. Още през 2017 година експерти са препоръчали да бъде започнат ремонт на язовирната стена, но нищо не е направено досега.

Не казвайте, че плашим хората и всяваме страх и паника, чуйте гласа на разума, който не е политически, не е на БСП. Той е на хората, които разбират. Ако не направите разумно този проект, има риск от разпад на електро-енергийната система. Материята е изключително сложна и не бива да бъде оставяна в ръцете на хора, които не са специалисти. Ако в този момент ние трябваше да решаваме кризата, първо щяхме да изискаме документирано от НЕК съгласие за отклоняване на водите от Грънчар към Бели Искър. Документирано, защото ако това продължи след май, ще предизвикате криза в енергийната система. Второ – възлагане на открита процедура в ЗОП за технически проект за рехабилитация на яз. Бели Искър. Трето – провеждане на открита процедура за избор на изпълнител нас строително-ремонтните работи. Четвърто – Софийска вода трябва да даде не само съгласие за преминаване на водите до Мало Бучино, но и да гарантира безопасното управление на нивото на язовира. Пето – незабавно да се приведат в работна експлоатация двете основни деривации на яз. „Студeна“. Пето – подмяна на водопреносната мрежа.
ВиК Перник е във фактически фалит и няма как да плати тези разходи, които накрая ще платят всички български граждани.

Цялото управление на ГЕРБ е криза, която сами създавате поради безхаберие, некомпетентност и корупция. Рисковете не са в природата и водопреносната мрежа. Правителството на Борисов вече е риск за България. Досега беше вредно, но вече е потенциално опасно. Всяка промяна към по-добро минава първо през неговата оставка.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук