руски петрол румен радев - гълъб донев грозев
Снимка: БГНЕС

Началото на дългата поредица от твърдения за хаос и разруха започна още при официалния разпад на 47-мия Парламент, когато БСП върна неизпълнен третия проучвателен мандат за съставяне на правителство. Тогава президентът Румен Радев пое инициативата да съобщи на обществеността, че правителството „Петков“ оставя „хаос в енергетиката“. След това дейността за налагане на „хаос и разруха“ се разпредели между него, назначения от него служебен кабинет и опозиционните сили в 47-мото Народно събрание.

Заговориха ни за хаос и разруха (чисто риторически не винаги поднасяни под такава опаковка, но винаги в този смисъл) в пътното строителство, във финансите, в държавните предприятия, в доставките на газ, в какво ли още не. Чувахме твърдения, размисли, виждахме някакви листа, за които се казваше, че са фактури. Положението не е добро – това ни казваха от всяка страна.

След дълги месеци налагане на тезата, че сме зле, вчера Евростат пък ни каза как България има най-бърз годишен растеж в индустриалното производство от всички държави-членки на Европейски съюз. Преди това пък Международният валутен фонд прогнозира, че тази година брутният вътрешен продукт на страната ни ще нарасне с над 4%, а догодина – с 3%. Изводът от доклада на МВФ в общи линии бе следният – България е добре.

Защо тогава няколко месеца слушахме всеки ден за всевъзможни кризи?

Лъгаха ли ни?

Да, така изглежда. Или по-скоро се опитаха, защото дори и децата разбраха, че има разлика между твърдения и реалност, особено след различните данни от международни институции, които се ползват с доверие. Дори и децата разбраха, че инфлацията у нас е привнесена и е нищо по-малко от резултат от руската агресия в Украйна. И децата разбраха също, че с „Газпром“ не се преговаря, както искаше да направи нашето служебно правителство. Или по-скоро не искаше, а направи. Само че, съвсем очаквано, „Газпром“ дори не ги удостои с вниманието си, а вместо това си взе „тайм аут“, по думите на служебния енергиен министър.

Защо го правеха?

Дали, за да злепоставят старата власт, или за да ни изплашат? Честно казано, първият вариант би бил по-примлив – новата власт идва, за да изобличи старата, не го виждаме за първи път, няма и да е за последен. Ако обаче целта е да ни плашат, нещата стават много по-зловещи. За жалост обаче и тази хипотеза изглежда съвсем логична.

Съвсем логично е още да си спомним за един учебникарски пример за очерняща кампания преди избори – чрез внушения и всяване на страх всеки опонент може да бъде злепоставен и победен. Хаосът и разрухата, налагани от служебното правителство и ГЕРБ в любопитен синхрон в крайна сметка дадоха и конкретен резултат – ГЕРБ спечелиха изборите, „Продължаваме промяната“ останаха втори. И следващият парламент остава без реформаторско мнозинство. За сметка на това обаче, виждаме опити ГЕРБ и ДПС да се прикачат към евроатлантическото пространство. Дали това ще запази модела на тези две партии, предстои да разберем. Ако се случи, знаем откъде е дошла пощом за това – от служебния кабинет. Волно или неволно.

Още актуални коментари – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук