Само четири държави – САЩ, Китай, Япония и Германия – съставляват над половината от световната икономическа продукция чрез брутен вътрешен продукт (БВП) в номинално изражение. Всъщност БВП само на САЩ е по-голям от общия БВП на 170 други държави. Как обаче се променят класациите, когато говорим за БВП на глава от населението и къде се намира България в цялостната картина?
При 22,9 трилиона долара БВП на САЩ представлява приблизително 25% от световната икономика, дял, който всъщност се е променил значително през последните 60 години. Индустриите на финансите, застраховането и недвижимите имоти (4,7 трилиона долара) добавят най-много към икономиката на страната, следвани от професионалните и бизнес услуги (2,7 трилиона долара) и правителството (2,6 трилиона долара).
Китайската икономика е на второ място по номинално изражение, като се движи около 17 трилиона долара БВП. Той остава най-големият производител в света, базиран на продукция с широко производство на стомана, електроника и роботика, наред с други.
Най-голямата икономика в Европа е Германия, която изнася около 20% от световните моторни превозни средства. През 2019 г. общата търговия възлиза на близо 90% от БВП на страната. На шеста позиция е Индия с 2,95 трилиона долара, а на единадесета – Русия с 1,65 трилиона долара.
На другия край на спектъра са най-малките икономики в света по БВП, предимно развиващите се и островните държави. С БВП от 70 милиона долара Тувалу е най-малката икономика в света. Разположен между Хаваите и Австралия, най-голямата индустрия на този вулканичен архипелаг разчита на териториални права за риболов.
В първата половина – на 70 позиция се намира България със 78 милиарда долара. След нас се намират Литва, Словения, Сърбия, Кипър, Исландия и др.
БВП на глава от населението
По отношение на БВП на глава от населението класацията значително се променя. Данните на Международния валутен фонд показват, че БВП на глава от населението непрекъснато нараства в световен мащаб с течение на времето и в тандем, стандартът на живот в световен мащаб се е увеличил неимоверно.
БВП на глава от населението е един от най-добрите измерватели на богатството на страната, тъй като показва как живеят средно гражданите на всяка страна, използвайки количеството стоки и услуги, създадени на човек.
На първо място в тази класация застава Люксембург със $131,3 хиляди, следван от Ирландия, Швейцария и Норвегия със съответно $102 хиляди, $93 хиляди и $82 хиляди БВП на човек. САЩ, които оглавяват класацията за БВП при БВП на човек се нареждат едва на пето място с $69 хиляди.
В топ 15 на най-богатите страни според БВП на човек попадат предимно европейски държави като Исландия, Дания, Швеция, Австрия, Финландия и Нидерландия с някои изключения – Сингапур ($66 хил.), Австралия ($63 хил.), Катар ($62 хил.) и Канада ($53 хил.).
Китай макар и втори по общ БВП, се нарежда едва на 64-а позиция по БВП на човек с $11,8 хил.
Интересно е да се отбележи, че в класацията на Международния валутен фонд, която включва 192 държави и региони, България се нарежда сред по-заможните страни – на 67 място с $11,3 хил. БВП на човек, точно преди Русия, която има $11,2 хил.
След България се нареждат страни като Турция, Черна Гора, Сърбия, Тайланд, Украйна и др.
В дъното на класацията традиционно са развиващите се страни от Африка и Азия. На последно място в света по БВП на човек се нарежда Южен Судан с едва $202.