войник, оръжия, армия

Напоследък се наблюдава засилено въоръжаване сред държавите по света. Ситуацията е интересна, защото това е симптом на повишено международно напрежение и противоречи на очакванията на анализаторите, че световните разходи за отбрана ще се забавят, заради пандемията от коронавирус.

Вчера стана ясно, че Япония рязко вдига военния си бюджет за отбрана. Министерството на отбраната поиска рекордно висок бюджет в размер на над 48,49 млрд. долара за следващата фискална година.

По-конкретно сумата ще подпомогне за разработването на безпилотни апарати, оборудвани с изкуствен интелект, които могат да предупреждават бойците предварително за опасност, както и за модификацията на управляеми крилати ракети с голям обсег, с които могат да бъдат оборудвани кораби и изтребители.

Въоръжаването на японците вероятно се дължи на крилатите ракети с голям обсег, които Северна Корея тестват през последните години, и които имат потенциала да пренесат ядрена бойна глава чак до Токио. Друга причина, също основателна, е напрежението между Китай и Тайван. То се разрази с нова сила през изминалата година, и пряко може да засегне Япония, заради ключовото й местоположение.

Страна която също усилено се въоръжава е западната ни съседка Сърбия. Между 2015 и 2021 г. разходите за отбрана на Сърбия скочиха с около 70%. Премиерът Александър Вучич съобщи, че през следващите пет години държавата ще осигури за сръбските военни предприятия поръчки за 1,25 милиарда евро. Бюджетът за отбрана на Сърбия за следващата година ще бъде увеличен с 1.5 пъти. С допълнителните средства ще бъде закупено оборудване и въоръжение, включително военни самолети, съобщи още Вучич.

В доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) е установено, че глобалните военни разходи са нараснали до близо 2 трилиона долара миналата година, което е 2,6% увеличение спрямо 2019 г.

Само пет държави в света представляват 62% от общите разходи за отбрана. Това са САЩ, Китай, Индия, Русия и Великобритания.

Колкот пари харчат държавите за отбрана и колко от БВП се заделя за тази цел?

Съединените щати оглавяват класацията на страните с най -високи военни разходи през 2020 г., като 778 милиарда щатски долара са предназначени за армията. Това представлява 39% от общите военни разходи в световен мащаб през 2020 година. Военните разходи на САЩ възлизат на 3,4 % от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.

На второ място след тях в световен мащаб се нарежда Китай. Военните разходи на Китай нараснаха за 26 -та поредна година, достигайки 252 милиарда долара. Тази цифра представлява 1,9% увеличение спрямо 2019 г., както и 76% увеличение през десетилетието от 2011 г. до 2020 г.

Индия е третата по големина военна сила през 2020 г. със 72,9 млрд. долара, следвана от Русия с 61,7 млрд. долара (4,3% от БВП).

Най -големият военен разход в Европа и петият по големина в света се пада на Великобритания – 59 милиарда и 200 милиона военен бюджет (2,2% БВП). Военните разходи на Обединеното кралство са с 2,9 % по-високи в сравнение с 2019г., но с 4,2% по-ниски в сравнение с 2011г. Увеличението през 2020г. е второто най-високо ниво на годишен ръст на Великобритания през 2011-20г., десетилетие, което до 2018г. се характеризира с намаляване на военните разходи.

Шести са Саудитска Арабия, която отпуска 57,5 милиарда на армията, а това е 8,4% от БВП на страната. Това е и най-голям процент от страните класирани на челните петнадесет места.

През 2020 г. Германия увеличи военните си разходи с 5,2 % до 52,8 млрд. долара или 1,4 % от БВП. Военните разходи са 28% по -високи в сравнение с 2011г., когато военната тежест е 1,2% от БВП. Според одобрения бюджет на Министерството на отбраната за 2021г. военните разходи на Германия ще продължат да се увеличават.

Военните разходи на Франция също се увеличават с 2,9 % през 2020 г.и достигат 52,7 млрд. долара или 2,1 % от БВП. През десетилетието 2011–20 г. военните разходи на Франция нараснаха с 9,8 %. През 2020 г. голяма част от увеличението, беше свързано с разходи за оборудване.

За сравнение България намали военните си разходи с 44% през 2020 г. Това намаление последва рязкото увеличение от 130% през 2019 г., което се дължи на еднократното заплащане на осем нови бойни самолета.

Списък на петнадесетте държави, похарчили най-много за въоръжаване:

статистика военни разходи
Държавите, които харчат най-много за отбрана през 2020г.
Снимка: wikipedia.org

Общите военни разходи в Европа през 2020 г. възлизат на 378 милиарда долара. Това е с 4,0% по -високо в сравнение с 2019 г. и 16% по-високо в сравнение с 2011г. Всичко това говори, че държавите в Европа и по света, включително нашите съседи, се въоръжават интензивно с доста по-бързи темпове отпреди 10 години. Остава открит въпросът дали това модернизиране на армиите ще доведе до военен сблъсък.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук