В събота около 18 часа на площада пред сградата на Общината в Габрово се събраха хиляди хора, които отново изразиха недоволството си. Протестът, както беше обявен, беше най-масовият досега.
На демонстрацията присъства и служителят на магазина, който беше пребит от трима роми миналата седмицата. Именно този случай стана повод за протестите. Той отново призова съгражданите си за спокойни и мирни демонстрации.
След кратки изказвания от импровизираната трибуна, габровци се отправиха на мирно шествие. Жандармерията обаче беше блокирала подстъпите към един квартал, където има няколко ромски къщи.
В знак на съпричастност, жандармерията свали каските и щитовете си, а протестиращите ги аплодираха.
Митингите в събота минаха без ескалиране на напрежението.
Градът е под засилено полицейско присъствие. На ключови места има бусове на жандармерията.
На символични КПП-та органите на реда проверяваха гражданите за лични документи и носене на оръжия. Задържани са 10 души с ножове и боксове.
Очакванията, че ще дойдат много граждани от други градове почти не се оправдаха.
Протестиращите за пореден път поискаха за оставката на кмета на града Таня Христова.
КОЙ ЯДОСА ГАБРОВЦИ?
Протестите в Габрово не стихват вече почти цяла седмица. Започналите като символ на солидарност с набития служител на магазин от представители на ромския етнос, днес митингите миришат повече на фашизъм. В социалните мрежи, където се организират демонстрациите, се появиха призиви да се „лее кръв” и да „извоюваме свободата си”. В знак на солидарност към Габрово, протест се организираше и в София. Организирани са групи от хора от други градове, които да присъстват на демонстрациите, а полицията все пак не очаква провокатори.
Твърдение, което само по себе си е смешно, с оглед на протестите от последните дни, при които провокаторите вървяха най-отпред с боксове, бухалки и качулки на главите.
В Габрово подобни гледки никога не е имало. Хората си вървяха спокойно по улиците и нощем, и денем. Вярно е, че нямаше и толкова много роми, които се появиха през последните години. И макар кметът на града Таня Христова да отрича организирано преселване на роми в Габрово, в града всички знаят, че това е така. Може би няма документи, които да го доказват, но хората в града са убедени, че няма как организирани автобуси с роми да пристигат в града без някой да им позволи. И тук идва въпросът за отговорността – коя институция не си свърши работата? Всички. И общината, и „Социални грижи”, и полицията. Всички те трябваше да проверят адресните регистрации на хората, всички те трябваше да гарантират спокойствието на целия град, всички те имаха отговорност да направят така, че законите в държавата да се спазват.
Шефът на полицията вече подаде оставка, след като премиерът Бойко Борисов му я поиска. От Дубровник министър-председателят разкритикува ръководството на полицията в Габрово за допускането на подобен конфликт.
„За мен оставката или поемането на отговорност от този директор на полицията трябва да е факт веднага щом си дойде министърът. Защото месеци наред са допуснати в обществения ред да се движат такива групи, както ми докладват – да си пият бири на детски площадки, да се правят на интересни в града“, каза Борисов и подчерта, че ролята на полицията е това да не допуска подобни случаи на нарушаване на обществения ред.
„Полицията е за това – да е взела мерки. Ако, както чувам, големи групи са се разхождали и притесняват майките, децата, полицията къде е? Със стотици милиони дадохме повече за възнаграждения в МВР. Имаме кадри, имаме всичко”, каза Борисов.
Че полицията подцени ситуацията, е вярно. Но и никой като че ли не очакваше да има толкова агресия. Въпросният служител, който жестоко беше пребит в неделя и заради когото започнаха протестите, призова съгражданите си да се въздържат от агресия. Кметът Таня Христова, бившият кмет на Габрово и настоящ вицепремиер Томислав Дончев също, но те бяха освиркани от протестиращите. Дончев беше изпратен от правителството като посредник, но не успя да си изпълни ролята за всеобща изненада.
Изказвания, свързани с насилие, а и действията на протестиращите не липсват. Обикновените хора започнаха да се плашат повече от агресията и от мащабите, които може да придобие протестът. Все повече хора в социалните мрежи започнаха да призовават за търпение и мирно разрешаване на проблема. Парадоксално е, че габровци излязоха на протест „заради безчинствата на циганите”, а те поеха по този път, уж с други намерения.
А ситуацията в града все по-често се политизира. А няма как да не се запитаме защо сега? Недоволството „случайно” се появи в момент, в който държавата се тресеше от корупционни скандали по високите етажи на властта. Съвпадна и с предизборната кампания, както всеки път. Докъде ще стигне всичко, предстои да разберем.