Трайчо Трайков
на снимката: Бившият министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков

Антикорупционната комисия КПКОНПИ трябва да плати 99 639 лв. на бившия икономически министър, а сега кмет на район „Средец“ в София от „Демократична България“ Трайчо Трайков, съобщава вестник „Сега“.

На толкова са изчислени с лихвите моралните вреди и пропуснатите ползи заради воденото срещу Трайков производство за конфликт на интереси. Това е решил на 10 август съдия Доброслав Руков от Административния съд – София-град по делото по Закона за отговорността на държавата, водено от бившия министър срещу КПКОНПИ.

Производството за конфликт на интереси срещу Трайков започна през 2012 г. по негово настояване. По това време комисията се ръководеше от Филип Златанов, останал в историята със скандалното си тефтерче, в което беше записано кой да бъде ударен.

Трайков присъства в тефтерчето с „Трайчо да се движи“. Неговият казус бе решен за отрицателно време от комисията на Златанов. Тя прие, че като министър той е бил в конфликт на интереси при даването на концесия на „Каолин“.

Трайков сам сезира комисията срещу себе си месеци, след като вече не беше министър, заради твърденията на тогавашния водещ в ТВ7 Николай Бареков, че е в конфликт на интереси.

Целта на Трайков е да изчисти името си, но вместо това е признат в нарушение. Две години по-късно обаче казусът е вече приключен с влязло в сила съдебно решение, че комисията не е права. През 2019 г., малко преди да изтече давността да търси обезщетение, Трайков подава иска си срещу КПКОНПИ.

С него твърди, че заради решението за конфликт на интереси от „Балканстрой“ са оттеглили офертата си за работа и заплата от 10 хил. евро месечно.

Бившият министър претендира и за 12 хил. лв. неимуществени вреди. За тях пред съда разказват двама свидетели – жената, с която живее, и негова колежка.

КПКОНПИ, чийто председател в момента е бившият главен прокурор Сотир Цацаров,  пледират, че решението за конфликт на интереси е отменено от съда не защото нямало конфликт, а защото била изтекла давността.

Освен това юрисконсултите на Цацаров настояват, че Трайков сам си е навредил като е сезирал комисията да го провери.

Съдът приема, че като бивш министър Трайков е бил добре известна в обществото личност и решението на комисията, отразено в публичното пространство и придружено с недобронамерени коментари, е увредило авторитета и доброто му име в обществото.

„Органите и длъжностните лица, работещи тогава в комисията е следвало да разполагат с достатъчен административен и управленски капацитет, който да им позволи да предвидят, че в случая, независимо дали е имало или не конфликт на интереси, са изтекли сроковете за образуване на производство, а не самоцелно да провеждат такова“, пише съдия Руков.

И прави извод, че постановяването на решението за конфликт на интереси е мотивирано от цел, различна от заложената в закона.

Според съда доводът, че Трайков сам е предизвикал увреждането, или е допринесъл за него, като е сезирал комисията, е абсурден.

„Той е предприел този ход за да изчисти името и авторитета си, увредени от злонамерените медийни публикации, предхождащи решението на комисията. По логиката на ответника, ако човек има здравословен проблем и потърси медицинска помощ и вследствие на некомпетентност или някаква друга причина здравословното му състояние се влоши, може да се приеме, че той си е виновен сам, защото ако не беше търсил съдействието на медицински специалист, а си бе седял вкъщи и се е самолекувал, влошаването е нямало да се случи“, се казва в съдебния акт.

Съдът приема още, че Трайков е изпуснал договор за 10 000 лв. месечно за половин година заради решението, че е в конфликт на интереси. Това се доказва от представената от Трайков официална кореспонденция с фирмата. Затова са му присъдени 60 000 лв. за имуществени вреди.

Върху тези общо 72 000 лв. вреди съдът е изчислил мораторната лихва, както и 3200 лв. разходи за адвокат, направени от Трайков.

Така сумата, която КПКОНПИ му дължи, става 99 639 лв.

Решението на съдия Руков не е окончателно и може да се атакува пред Върховния административен съд.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук