Убийството на Пейо Пеев
Снимка: Биволъ

Седмица след убийството в София, около което изплуваха тежки семейни отношения, а част от замесените в него се оказаха бивши дипломат и депутат, властите са пестеливи с подробностите около този случай.

Кръгът на проверяваните по случая с убийството на Пейо Пеев се разширява, стана ясно от думите на главния секретар на МВР главен комисар Живко Коцев. По думите му има образувано досъдебно производство за лично укривателство.

„Кръгът от проверяваните лица се разширява. Ние считаме, че има и други замесени и при първия удобен момент, в който съберем достатъчно доказателства, ще ги афишираме и ще ги представим. Засега остават само двама привлечени към наказателна отговорност. Това е съпругата и нейната майка“, поясни Коцев.

Очаква се прокуратурата да поиска постоянно задържане под стража и за дъщеря ѝ Габриела.

„Ние имаме концепция по този въпрос. Нейната мярка ще бъде протестирана от наблюдаващия прокурор. Трябва да се спазят процесуалните срокове за обжалване и за протестиране“, каза още главният секретар на МВР.

45-годишния Пейо Пеев бе намерен мъртъв в автомобил в столичния квартал „Драгалевци“ на 19 януари – в гориста местност на метри от главния път към хижа „Алеко“.

Обвинени за убийството са съпругата му Габриела Славова и майка ѝ Красимира Трифонова.

Тъщата на жертвата е в ареста, а съпругата му е с мярка за неотклонение „домашен арест“.

Официално тя и Пейо Пеев имат две деца.

Малкото дете е родено по време на брака им, но за него претендира Велико Минков – бивш депутат от „Продължаваме промяната“.

Какво се знае по фактите до момента?

За изчезването на сина му е сигнализирал бащата Орлин Пеев, който на 18 януари е съобщил, че няма връзка със сина си, който имал среща със Славова в столичния кв. „Изгрев“.

Съпругата на удушения Пейо заплашвала друг мъж, от когото имала дете

Това е мястото, на което тя живее с майка си и двете си деца – едното от Пейо, а другото – от Велико.

Според първоначалните изводи на разследващите Пейо е бил задушен в автомобила си „Пежо“, който паркирал пред жилищен блок в столичния кв. „Изгрев“.

От данни, разпространени от разследващия сайт „Биволъ“, охранителните камери с уловили Габриела и майка ѝ. Двете се качили в колата – тъщата на задната седалка, зад Пейо, а жена му – до шофьорското място.

Какво е станало в колата – не се вижда, но след известно време майката Красимира Трифонова сяда на шофьорското място, а дъщеря ѝ слиза от колата. Предположенията са, че в колата е възникнал конфликт относно родителските права на Пейо.

Според разследващите удушаването е било извършено от Трифонова, която била на задната седалка, а Красимира не е е позволявала на Пейо да излезе от колата, като затваряла вратата.

Бившият депутат от „Продължаваме Промяната“ Велико Минков обяви, че второто дете на Габриела е от него.

Според адвоката му Пламен Борисов мъжът е бил блокиран и не е могъл да се свърже с Габриела нито по телефона, нито чрез социалните мрежи.

В същото време, малко преди да се роди бебето,

тя е сключила брак с покойния си вече съпруг,

като по този начин е блокирала възможността Велико Минков да припознае бебето.

„Блокирала го е и няма процедура, по която да се разреши този въпрос“, каза адвокатът.

Бивши депутат и дипломат замесени в удушаването на мъж в София

По силата на презумпцията за бащинство, покойният г-н Пейо Пеев е станал баща на Кристиян, заради качеството си на съпруг на майката г-жа Габриела Славова.

Г-н Велико Минков е завел гражданско дело №1568/2023г. за установяване на произхода на сина си Кристиян пред Бургаския окръжен съд.

Исковата молба е предявена още преди детето да се роди, след като г-н Минков, при опита си да припознае детето, разбира, че припознаването не може да бъде признато,

защото дни преди подаването на декларацията за припознаване, майката на детето е сключила граждански брак с (вече покойния) г-н Пейо Пеев, от когото има друго по-голяма дете“, посочва адвокатът на Велико Минков – Пламен Борисов в пост във Фейсбук.

Самият Минков твърди, че са му били отправяни заплахи, а покойният Пейо му е споделил, че има притеснения за това, че се опитват да го отровят. Нещо, което потвърди и друг адвокат на Пейо – той разказал за случка, при която той се срещнал с Габриела.

Двамата пили топъл шоколад, от което обаче той не се почувствал добре. Пейо бил зле и през следващия ден.

„Не зная къде са децата ми и ги издирвам. Най-добре е да са при майка си“.

Това коментира пред „24 часа“ в сряда Габриела Славова, говорейки през заключената врата на апартамента, тъй като е под домашен арест.

Жената отказва да коментира убийството, но заявява, че ще се бори децата да бъдат при нея.

Самият Велико свидетелства за рязка промяна в поведението на Габриела, докато тя е бременна с неговото дете. С това, че носи чуждо дете, бил наясно и самият Пейо, с когото по-късно Велико установил отношения.

От него той разбрал, че Габриела развила поведение, при което постоянно си внушавала, че Велико я следи и иска да я тормози.

Според експерти жената е била жертва на майка. Според криминалния психолог Неделчо Стойчев нагласата на двете жени е била, че мъжете са само донори и след раждането няма необходимост от тях.

„Мисля, че в този случай става дума за едно организирано престъпление. При това убийство не виждам данни, които можем да разпознаем като следи на неорганизирано престъпление. Той по някакъв начин е примамен да отиде да се срещне с жена си и тъща си, тъй като аз смятам, че в този случай става дума за двама извършители. Кой е бил съучастник и кой е извършил конкретно престъплението според мен на този етап е твърде рано още да се говори. Можем да предположим, че майката може да поеме вината, без изцяло да е извършила самото престъпление“, коментира Стойчев пред Нова.

Странното поведение на майката се проявява още преди години, когато като служител на МВнР тя подава жалба за секс тормоз срещу посланика на България в Тайланд.

Брутално убийство: Тъща душила зетя си, докато съпругата му не го пускала да слезе от колата

Както вече стана ясно, Трифонова е била консул на България в Тайланд. През 2010 година името ѝ е замесено в скандал, в който тя обвинява посланик Камен Величков в секс тормоз.

По-късно производството в Комисията за защита от дискриминация, в която Трифонова е пуснала жалба, отхвърля иска ѝ, тъй като се оказва, че няма доказателства за твърдението на служителката.

51-годишният по това време Камен Величков е дипломат от кариерата и е поел мисията ни в Банкок през 2008 г.

От 1996 до 2001 г. той е посланик в Холандия, а преди това е външнополитически съветник на президента Желю Желев.

Дипломатът, който говори четири езика, сред които и арабски, е завършил история, а след това и международни отношения в Московския държавен институт за международни отношения.

Бил е външнополитически съветник, както на президента Желев, така и на Петър Стоянов.

Според публикация на „24 часа“ Трифонова набедила посланика за това, че я преследвал сексуално след идването си в мисията. Тя го обвинявала и в алкохолизъм.

Оказва се, че преди Величков да отиде в Тайланд Красимира Трифонова се е представяла за посланик и управлявала мисията.

Появата му силно я подразнила и тя започнала с постоянни оплаквания срещу него,

които завършили с жалбата за сексуален тормоз.

Според участници в проверката, пратена от външния министър Младенов, през цялото време консулката е оказвала натиск, ругаела хората от Външно, че не си вършат качествено работата.

Така и не се разбира какъв е резултатът и какво е докладвано на министър на Младенов, но с обяснението за липса на средства той решава да закрие мисията в Тайланд.

Пред изданието служители на Външно министерство не са потвърдили дали обвиняемата в момента Трифонова е дипломат и към момента.

Неин колега обаче споделил, че на последната традиционна среща в резиденция Бояна на дипломати тя е присъствала, но е изглеждала странно, като човек с психични проблеми.

Какво предстои?

Към момента двете деца на Габриела са настанени при роднини. Държавната агенция за закрила на детето е предприела действия по отделянето на децата от майка им, докато тече производството и докато не стане ясно дали тя е в състояние да ги отглежда.

„Що се отнася до децата, те са в сигурна семейна среда, което дори по смисъла на Закона за закрила на детето, Конвенцията на ООН за правата на детето, винаги най-доброто решение е тогава, когато в семейната среда има криза, особено от такъв характер, децата да бъдат в близка, най-вече в семейна среда и да не бъдат настанявани в специализирани институции, което преди години беше практика“, каза социалният министър Иванка Шалапатова пред БНТ.

Очаква се на 30 януари съдът да се произнесе окончателно по мерките за неотклонение на двете жени, които имат право да обжалват първоначално наложените им ограничения.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук