След месеци на сражения и неясен брой жертви конфликтът в Нагорни Карабах отново е напът да бъде стопиран. От тази нощ е поредното споразумение, което световните медии оповестяват като официално. На пръв поглед Азербайджан е победител. Но ще се откаже ли Армения? Сериозен размисъл будят и думите на премиера Никол Пашинян:“Това не е победа, но няма поражение, докато не се смятате за победен“.

Арменският министър-председател Никол Пашинян обяви, че е подписал „неизразимо болезнено споразумение“ с Русия и Азербайджан за прекратяване на войната за спорната област Нагорни Карабах, само часове след като Азербайджан заяви, че е завзел стратегическия град Шуша в региона, съобщава CNN.

„Взех трудно, изключително трудно решение лично за мен и за всички нас. Подписах декларация с президентите на Русия и Азербайджан за спиране на войната, което е в сила от 01:00 часа (местно време)“, заяви Пашинян в изявление публикувано на страницата му във Facebook  тази нощ.

Пашинян заяви, че решението му се основава на „задълбочени анализи на бойната обстановка и в дискусия с най-добрите експерти в областта“.

„Това не е победа, но няма поражение, докато не се смятате за победен“, каза  Пашинян, цитиран от Би Би Си

След обявяването на споразумението президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви, че сделката ще върне техните територии без допълнително кръвопролитие. По думите му  всички военни операции в региона, който се намира на азербайджанска територия, но е населен и контролиран от етнически арменци, са прекратени.

„Днес подписвам това споразумение с гордост! Поздравления за народа на Азербайджан!“, заяви Алиев.

Алиев заяви, че споразумението е от „историческо значение“ и представлява „капитулация“ от Армения.

В същото време в арменската столица Ереван много хора се събраха в знак на протест срещу споразумението, съобщават местните медии. Те нахлуха в сградите на парламента и правителството с викове „Няма да се откажем“.

Русия е съседка на Азербайджан, но има съюз за сигурност с Армения. Москва се опиташе да постигне прекратяване на огъня няколко пъти през последните няколко седмици, но всяко споразумение приключваше за кратко време, припомня CNN.

Какво е договорено?

Съгласно новата сделка Азербайджан ще се придържа към районите на Нагорни Карабах, които е завзел по време на конфликта. Армения също се съгласи да се оттегли от няколко други съседни области през следващите няколко седмици, съобщава Би Би Си.

По време на телевизионно онлайн обръщение президентът на Русия Владимир Путин заяви, че руските миротворци ще бъдат разположени за патрулиране на фронтовите линии. Министерството на отбраната на страната потвърди, че ще бъдат ангажирани 1960 души, съобщава държавната агенция ТАСС.

Руските сили се изпращат на линията на съприкосновението и по протежение на коридора между Нагорни Карабах и Армения (голяма част от който бе овладяна от Азербайджан), свързващ Армения и Степанакерт. Те остават в Нагорни Карабах пет години. Срокът ще бъде продължен автоматично, ако  Баку и Ереван „не са против“, каза Алиев.

Турция също ще участва в мироопазващия процес, според президента на Азербайджан Илхам Алиев, който се присъедини към президента Путин по време на обръщението.

Президентът Путин заяви, че споразумението ще включва размяна на военнопленници, като „всички икономически и транспортни контакти трябва да бъдат блокирани“.

Със споразумението Армения и Азербайджан спират бойните действия на заетите в последния месец позиции.

Управяваната от етнически арменци и непризната от никого Нагорно-Карабахска република няма да спре да съществува, но не се уточнява с каква легитимност. Според Алиев Баку е предлагал възможността за автономия, но настояването от другата страна било за независимост.

Източник: Би Би Си

В територията на Нагорно-Карабахската република вече няма да влизат районите, отвоювани от Азербайджан тази година. Сред тях е стратегическият и  важен в историческо и културно отношение и за двете страни град Шуши/Шуша (на арменски и азерски), овладян преди дни. Това е голяма победа за Азербайджан.

Столицата Степанакерт остава под арменски контрол и ще е свързан с Армения през Лачинския коридор, водещ от Нагорни Карабах, през Азербайджан, към арменска територия.

Армения освобождава и връща на Азербайджан всички територии, които не са в състава на Нагорно-Карабахската автономна област през съветско време, овладени през 90-те години на миналия век. Арменски сили контролираха обширни земи около анклава и така Азербайджан смяташе за окупирана една пета от територията си.

Източник: CNN

Азербайджански бежанци ще могат да се върнат в Нагорни Карабах, след като азерското малцинство напусна територията през 90-те. Процесът ще стане с участието на ООН.

Битката за Шуша

Алиев заяви в неделя, че неговите сили са превзели Шуша, град, понякога описван като „Нагорно-Карабахския Йерусалим“ поради религиозното му значение, припомня CNN. Министерството на отбраната на Азербайджан публикува видео в понеделник, на което се вижда, че знамето на страната се вее върху обществени сгради в града, поставяйки азербайджанските сили на мили само от регионалната столица Степанакерт.

Шуша се намира на около 10 километра южно от Степанакерт и е на по-високо място, което прави столицата по-уязвима. Той вече е претърпял редовни ракетни атаки, само през уикенда много цивилни избягаха към Армения.

Първото арменско признание, че Шуша е паднал, дойде вчера от говорителя на президентството на Нагорни Карабах Вахрам Погосян. Той съобщи във Facebook, че градът е напълно извън арменски контрол. Погосян добави, че „врагът е в околностите на Степанакерт и сега съществуването на столицата е застрашено“.

Видеоклипове, публикувани в социалните медии в неделя, показват, че конвои от автомобили се отправят към Степанакерт, но в града остават много цивилни.

Часове след като министерството на отбраната на Азербайджан публикува видеото Шуша онлайн, руското министерство на отбраната заяви, че руски военен хеликоптер е бил свален над Армения близо до границата с Азербайджан.

По-късно външното министерство на Азербайджан публикува изявление, в което се извини  за свалянето на хеликоптера, което според него е инцидент.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган – гласен привърженик на Азербайджан – каза на митинг в турския град Коджаели в неделя, че „освобождението на Шуша също сигнализира, че освобождаването на останалите окупирани територии е близо“.

В разговор с Путин в събота Ердоган заяви, че Армения трябва да се оттегли от азербайджанските земи, които е окупирала.

Конфликтът в Нагорни Карабах има дълга история

Нагорни Карабах се намира в планински регион, покрит с гори. По времето на Съветския съюд е част от територията на бившата Съветска социалистическа република Азербайджан. След разпадането на СССР регионът е признат за част от територията на независим Азербайджан. Етническото арменско население обаче, което представлява основната част от 150-хилядите жители на региона, отхвърля властта на Баку.

Шуша е завладян от арменските сили през 1992 г. и Нагорни Карабах установява фактическа независимост, която не е призната от по-голямата част от света. Прекратяването на огъня от 1994 г. сложи край на насилствения конфликт около анклава, но напрежението продължи да кипи. Азербайджан отдавна твърди, че ще си върне територията, която е международно призната като азербайджанска.

Поне 200 души губят живота си, след ескалация на напрежението през 2016 г. Нагорни Карабах разчита почти изцяло на финансова помощ от страна на Армения, както и на дарения от арменската диаспора по света.

Напрежението отново се разпали през лятото и ескалира през септември.

Жертвите остават непреброени

Не е ясно колко точно са починали по време на конфликта през последните месеци. И двете страни отричат ​​да са насочени към цивилни, но обвиняват другата в това, припомня Би Би Си.

Властите на Нагорни Карабах съобщават, че близо 1200 от отбранителните му сили са загинали в боевете, а цивилни също са убити или ранени.

Азербайджан не съобщи данните си за военните жертви, но заяви, че над 80 цивилни са били убити в боевете – включително 21 при ракетен удар по град Барда миналия месец.

Руският президент Владимир Путин заяви миналия месец, че в боевете са убити почти 5000 души.

Какъв е геополитическият контекст в Южен Кавказ?

Русия има военна база в Армения, а двете страни са членове на ръководената от Москва Организация на договора за колективна сигурност.

Договорът предвижда военна подкрепа на Русия, ако Армения бъде атакувана, но не включва Нагорни Карабах или другите азербайджански региони около него, завзети от арменските сили.

В същото време Москва също има силни връзки с Азербайджан, който е открито подкрепен от Турция, член на НАТО. Русия продава оръжия както на Армения, така и на Азербайджан.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук