Лавров, Тръмп, Кисляк
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (в средата), посреща в Овалния кабинет руския външен министър Сергей Лавров (ляво) и руския посланик във Вашингтон Сергей Кисляк (дясно)

Остава само един действащ „ядрен“ договор между Москва и Вашингтон – за ограничаване на стратегическите нападателни оръжия – и Русия иска да го удължи колкото може по-скоро, заяви говорителят на руския президент Дмитрий Песков, като коментира срещата Тръмп – Лавров от вчера. По думите му самият факт, че американският презединт приема руски министър, е много показателен, но Конгресът на САЩ прави всичко възможно да продължи политиката на предишната администрация за рушене на взаимоотношенията. На същото мнение е външният министър Лавров, който се видя преди това и с американския си колега Майк Помпео.

„Конгресът на САЩ прави всичко възможно да спре „Северен поток-2“ и „Турски поток“, но няма да успеят“, заяви руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция след посещението си във Вашингтон.

Там той се срещна с президента на САЩ Доналд Тръмп. И двете страни потвърдиха, че отношенията им трябва да продължат да се развиват, но американските сенатори имат различно мнение, съобщава „EA Дейли“.

„Конгресът буквално е завладян от желанието да направи всичко, за да наруши отношенията ни. Продължава процесът от администрацията на Обама. Но ние сме свикнали с тези видове атаки, знаем как да реагираме на тях. Уверявам ви, че нито „Северен поток 2“, нито „Турски поток“ ще да спрат“, каза Лавров.

Руските медии напомнят, че американският сенат прие в понеделник бюджета на страната за отбрана за следващата година, който предвижда санкции срещу участниците в изграждането на „Северен поток-2“ и „Турски поток“. Това са ограничения за физически лица и компании, които имат връзки към тръбопровода.Мениджърите на компаниите са заплашени от забрана за влизане в САЩ, замразяване на техните сметки под юрисдикцията на Вашингтон и забрана за транзакции.

Компанията, към която най-вероятно ще се прилагат санкциите, е швейцарската „Allseas“. Нейните дъщерни компании „Pioneering Spirit“ и „Solitaire“ и кораби за доставка в момента изграждат датския участък на „Северен поток-2“.

„Причината за тази стъпка е затваряне на възможностите. Голяма част от „Северен поток-2″ вече е изградена“ – заяви Джим Ричард, ръководител на комисията за външни отношения на Сената.

Според него санкциите ще „убедят“ строителните фирми да спрат да работят по проекта, тъй като американските ограничения „ще им струват скъпо“.

Една от причините за активирането на сенаторите е, че САЩ са приели закон за санкциите, който може да се приложи към „Северен поток-2“, но Доналд Тръмп никога не го е използвал, а санкциите в бюджета за отбрана се считат за задължителни.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук