Лаптопи, телефон, документи, дискове, касети. Това са част от иззетите доказателства от имотите на Петьо Петров-Еврото, съобщава Антикорупционният фонд и публикува протоколите от изземванията.
Според документите – единият за пртърсване апартамент на улица “Свиленица” в близост до прочутия ресторант “Осемте джуджета”, както и опис на иззетите веществени доказателства при претърсването на този и друг апартамент в същата сграда, процесуално-следствените действия се извършват в малките часове на 30 май 2023 г.
Тези действия са във връзка със светкавично образуваното в Софийска районна прокуратура (СРП) разследване, след като ден по-рано АКФ публикува получени по електронна поща снимки на усмихнатите Петров и тогава заместник-главния прокурор Борислав Сарафов пред „Осемте джуджета“.
Оттам имотите на Петров са иззети два компютъра, един мобилен телефон, напечатани и ръчно изписани документи, както и различни носители – компактдискове, лентови носители, касети с ленти, дори една дискета.
Съдържанието на всички информационни носители е неизвестно.
Тези веществени доказателства, заедно със събраните при другите действия по разследването, са изпратени на 09.06.2023 г. от СРП на Върховния касационен съд (ВКС).
Там по новоприетия механизъм за независимо разследване на главния прокурор и неговите заместници трябва да се администрират сигналите срещу тях, като се препратят към специалния прокурор по разследването на високопоставените ръководители на прокуратурата. Докато се чака назначаването на такъв обаче и след като разследването на СРП е прието от СГП по компетентност (тъй като касае и други магистрати), прокурорът Йордан Петров от СГП изисква и получава тези веществени доказателства от заместник-председателя на ВКС.
Така във фактическата власт на СГП попадат множество веществени доказателства с неизвестно съдържание, които потенциално биха могли да касаят редица административни ръководители в прокуратурата, в това число и такива на самата СГП.
За чиято свързаност с престъпната мрежа около Петьо Еврото говорят няколко свидетели в разследването на СРП.
„Говорим си с Господ“: Кой е разстреляният в София Мартин Божанов – Нотариуса
Към събраните материални доказателства от имотите на Еврото в България трябва да се добавят и онези от негови имоти в Гърция след изпратени от СРП европейски заповеди за разследване до южната ни съседка, които също са се озовали в СГП.
И за които слухове из кулоарите на правосъдието говорят, че били с много по-интересно съдържание, към което „нездрав интерес“ проявили някои административни ръководители в прокуратурата.
Какво всъщност е имало на тези информационни носители, иззети от имотите на Еврото в България и Гърция?
Едва ли някога ще научим. Предвид начина на администрирането им по настоящия казус и множеството публично известни данни за това какво се е случвало назад в годините с веществени доказателства по знакови дела.
Според показанията на бившата съпруга на Еврото – Любена Петрова, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов е идвал за работни срещи с Петьо Петров в „Осемте джуджета“, „ако не всеки ден – през ден“.
Сарафов и Петров са били съдружници – единият в системата, другият – извън нея, твърди Петрова и допълва, че настоящият градски прокурор на София Емилия Русинова е била на заплата от 10 000 лева на месец срещу извършването на определени задачи – провеждане на разпити „по определен начин“, повдигане или неповдигане на обвинение.
Сарафов също е взимал пари от Петров, но по-големи, според случая – и по 100 000, и по 200 000 лева.
Според Любена Павлова тези срещи, както и всички останали срещи в „Осемте джуджета“, са записвани от Петьо Петров и записите съществуват. Дали обаче това е съдържанието на иззетите от апартаментите на Еврото веществени доказателства, не е ясно.
Прокурорката, отказала обяснения в парламента за Нотариуса, била близка с Пепи Еврото
В поредицата си от разкрития АКФ вече публикува и показания, дадени от прокурор Русинова, от които става ясно, че тя действително е била в близки отношения с Петьо Петров и е посещавала ресторанта му. Тя обяснява, че с него ги сближават семейни отношения и казва, че вероятно Еврото е повлиял за кариерното издигане на Иван Гешев за главен прокурор, но не и за нейното.
От показанията ѝ още става ясно, че Петьо Петров е бил основният човек, който е движил дейностите по разследването на аферата „КТБ“.
Още новини от деня – четете тук