Прокурорите Иво Илиев и Илиана Кирилова. Снимка: БТА

Градският прокурор Илияна Кирилова е имала близки отношения с Петьо Петров-Еврото, става ясно от нейни показания пред неин колега след разкритията на Антикорупционния фонд за аферата „Осемте джуджета„.

Това става ясно от самите показания, които бяха публикувани на фейсбук страницата на Антикорупционния фонд.

При образуваната проверка след разкритията за дейността на Пепи Еврото в ресторанта „Осемте джуджета“ е образувана проверка, при която прокурор Кирилова разкзва за отношенията си с Еврото.

„Аз лично се учудих, ако това е истина, дали Петров е двигателят на това, или Любена”, разкрива тя след публикуването на разследването от АКФ. Това е станало през юни 2020 година.

Към този момент Кирилова отскоро е избрана за ръководител на Софийска градска прокуратура (СГП), която започва дълга и безрезултатна проверка по казуса с основно действащо лице нейният бивш колега, началник и дългогодишен доверен и близък – Петьо Петров.

Проверката е приключена с отказ от образуване на досъдебно производство поради липса на данни за престъпление.

Прокурор Кирилова отказа да се яви в комисията в парламента, занимаваща се с дейността на убития Мартин Божанов – Нотариуса, за който се твърди, че е имал паралелна структура, като тази на Еврото, за лобиране в съдебната система и решаване на дела срещу заплащане.

Дали Кирилова е отказала да присъства на заседание на комисията поради опасения, че ще ѝ бъдат задавани въпроси за отношенията ѝ с Еврото, не може да се твърди със сигурност.

Но нейните показания пред прокурор хвърлят ясна светлина за тези отношения.

Разпитът е проведен през юли 2023 г. от пряко подчинения на Кирилова прокурор Йордан Петров, който е и следовател от Следствения отдел на СГП, посочват от АКФ.

Разпитът е в рамките на досъдебното производство, иззето по компетентност от Софийска районна прокуратура (СРП) като съдържащо евентуални данни за престъпления, извършени от магистрати, за които свидетели твърдят свързаност с Петьо Петров, в това число и самата Кирилова.

Прокурор се сдоби с обвинение -защитавал Иван Гешев, за да навреди на Петьо Петров-Еврото

Първата част на показанията е посветена на събитията, разиграли се в прокуратурата около мнимото подаване на оставка от бившия вече главен прокурор Иван Гешев, след което рязко се преминава към темата за отношенията между Кирилова и Петров.

По нейните думи тези отношения са започнали през 1997 г. и са продължили до съвсем скоро – включително и след напускането на Петров като началник на Столичното следствие през април 2015 г.

Кирилова говори за близки семейни и колегиални отношения между двамата, нейни посещения на ресторанта “Осемте джуджета” през 2020 г. и изпращане от Петров на семейни снимки през 2023 г.

Важен детайл, споделен от Кирилова, е как през последните си дни в съдебната система Петров ѝ представил приятелката си Любена, която довел в сградата на следствието.

Буквално дни по-късно Любена Павлова вече става медийно популярен образ като ръководител на организацията „План Б“, координираща контрапротести от младежи със спортни фигури срещу гражданските протести с искания за съдебна реформа и оставка на тогавашния главен прокурор Цацаров, припомнят в своя публикация от Фонда.

Кирилова описва и запознанството си в ресторанта „Осемте джуджета“ с шефа на охраната на заведението „Митко“ от „Делта гард“ (Димитър Спасов – Каратиста), който проявил „нездрав интерес“ коя е тя.

„Дали този фрагмент не цели да обясни показания на самия Спасов за това, че е виждал Кирилова в ресторанта? Вероятно не, защото тя не би трябвало да е била запознавана със съдържанието на такива пряко касаещи я показания“, пише в публикацията на АКФ.

Ивайла Бакалова: Нотариуса поиска 100 000 лв., за да пуснат мъжа ми от ареста

Неясно остава и дали дългогодишният магистрат Кирилова все пак не се е запитала в някакъв момент от посещенията си в „Осемте джуджета“ защо пък точно това малко и незабележимо софийско ресторантче е имало нужда от такава специална охрана.

Кирилова заявява и че от „прокурори от СРП“, които често обядвали в „Осемте джуджета“ поради близостта му със сградата на СРП, била чувала, че Иван Гешев бил чест посетител в заведението.

Кои са тези прокурори обаче от разпита така и не става ясно.

Разпитът съдържа умозаключението на Кирилова, че „по някакъв начин [Петьо Петров] е провокирал Гешев за главен прокурор, не зная по какъв“.

Сигурно според нея е обаче, че Петров няма нищо общо с нейното собствено кариерно израстване като градски прокурор.

Делото КТБ – в кабинета на Еврто

В показанията присъства също и интересен детайл около делото КТБ, което Кирилова (тогава следовател и назначена от Петров като ръководител на Сектор 01, който работи по това дело) изтъква като свое професионално постижение при избора си за градски прокурор.

Според показанията разпитите са се провеждали в кабинета на Петров, тъй като там се е съхранявала и документацията, защото “кабинетът позволяваше да се съхраняват там”.

Разследването по казуса КТБ, приключило с обвинения към 18 души, започва не по публично оповестения сигнал от множество граждани и съобщение на прокуратурата от 26 февруари 2014 г., а месец по-късно по друг сигнал от страница и половина от единичен подател (впоследствие медийни публикации установяват, че лице с такива имена и на такъв адрес не съществува).

В този сигнал липсват имената на Делян Пеевски и други замесени политици. Именно той обаче се обработва светкавично и в рамките на три часа по него вече е образувано досъдебно производство, което е разпределено на следовател за разследване.

В продължение на два месеца следовател по делото, след случаен избор, е лично Петьо Петров, който се отвежда през юни 2014 г. с основание за наличие на банкови карти от КТБ.

Сега, от показанията на Кирилова става ясно, че в неговия кабинет буквално се е случвало разследването по делото.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук