Отборите на Берое и Левски опитаха да се победят в двубоя от 10-ия кръг на Първа лига, но въпреки това завършиха 0:0 под Аязмото. Така сините прекъснаха черната си серия на стадион „Берое“, където имаха пет поредни поражения в първенството. Столичани си тръгват за първи път непобедени от Стара Загора от септември 2012 година, когато спечелиха с 2:1, а треньор бе Илиан Илиев.

Именно настоящият отбор на специалиста – Верея (Стара Загора), е големият печеливш от този сблъсък, тъй като с актив от 19 точки остана на трето място, докато Левски (18) се свлече на четвърто, а Берое (17) е на пето място.

Класиране Първа професионална лига

Столичани останаха само с една победа в последните си четири мача, като вече са на седем точки от лидера ЦСКА-София, който е в серия от осем поредни победи, докато шампионът Лудогорец е втори с 24 точки.

Заралии прекъснаха серията си от три поредни победи, две от тях в първенството, записвайки четвърто равенство от шест домакинства през тази кампания.

Треньорът на домакините Александър Томаш заложи от първата минута на футболист №1 на България за 2013 година Иван Иванов, който дебютира за заралии. Той си партнираше с Павел Виданов в центъра на защитата, а Желев и капитанът Пенев бяха останалите бранители пред Перниш. Като и Райнов бяха двойката в средата на терена, а Еуженио и Карачанаков бяха двамата играчи на крилата. Атаката водеше Камбуров, а за гърба му действаше Охене.

Италианският наставник на сините Делио Роси също пусна централен защитник, който нямаше и минута за тима в Първа лига. Исландецът Холмар Ейолфсон излезе за първи път с Давид Яблонски в шампионата, след като играха заедно при успеха с 1:0 срещу Ботев (Гълъбово) за Купата на България. Пред капитана Митрев в отбрана действаха още Цветкович и Горанов. Гомес и Панайотов бяха двойката опорни халфове, а Вутов и Прохазка оперираха по крилата. Сержиу Буш получи шанс на върха на атаката, а възстановеният Габриел Обертан беше плеймейкър на тима.

Берое Левски

Феновете на домакините отново недоволстваха срещу БФС и собственика на Лудогорец Кирил Домусчиев, като бяха опънали голям плакат. Запалянковците са недоволни, че мачовете на техния отбор твърде често се играят в делнични дни.

Още в 6-ата минута от щаба на Берое имаха основателни претенции за дузпа, след като Антонио Вутов връхлетя върху Мартин Камбуров в наказателното поле на столичани. В 9-ата минута Антон Карачанов стреля опасно от фаул, но встрани от дясната греда на Божидар Митрев. Гостите отвърнаха с удар от фаул на Жорди Гомес в 13-ата минута, но Перниш нямаше проблем да улови.

Малко след това Карачанаков се откъсна от Цветкович, като се опита да прехвърли Митрев, но стреля доста несериозно в аут. Васил Панайтов стреля, а Перниш изби, след което удар на Буш бе блокиран от Иванов.

Райнов стреля слабо с глава в ръцете на Митрев, а при следващата атака силен изстрел на Гомес бе избит от Перниш. Топката попадна в Цветкович, който вместо да подава на Буш, пробва диагонален изстрел, но далеч от целта.

В 43-ата минута страхотен пропуск направи Камбуров. Таранът получи отлично прехвърлящо подаване от Охене, но от няколко метра стреля над гредата на Митрев. Легендата на Локомотив (Пловдив) има 15 попадения във вратата на 26-кратните шампиони, а при следващ гол ще изравни постижението на голмайстор номер едно в историята на родния футбол Петър Жеков. Легендарната деветка на ЦСКА и Берое има рекордните 16 попадения в мрежата на сините.

Второто полувреме започна с натиск на домакините, които прекараха около 15 минути в половината на Левски. Единствено Камбуров стреля с глава, но без да затрудни Митрев.

В 62-ата минута Джерсон Кабрал дебютира в Първа лига. Той замени Вутов, а в 65-ата минута отправи бомбен шут към вратата на Берое от 20 метра. Перниш изби, топката попадна в Прохазка, който също стреля силно, но стража отново не позволи на гостите да поведат.

Голаджията Камбуров се размина с гол в 72-ата минута, като този път Митрев бе страхотен. Стражът изби топката, която отиваше в долния ляв ъгъл на Левски.

Гостите отвърнаха отново чрез Кабрал, който стреля опасно в 73-ата минута, но този път топката излезе в аут. Драгош Фирцулеску замени Карачанаков малко преди това и започна да тормози защитата на гостите.

Отличен далечен удар на Райнов, който отиваше под гредата,  бе избит със сетни усилия от Митрев в 78-ата минута. Жуниор Мапуку замени Буш и бе посрещнат с бурни освирквания от бившите си фенове. Кабрал пробва трети удар, който Перниш отново боксира в 84-ата минута.

В рамките на една минута Ивайло Стоянов имаше възможност на два пъти да изгони Милен Желев. Бранителят, който имаше жълт картон, първо скъса гащетата на Мапуку, който го преодоля, а след това го изрита отзад.

Кабрал отново финтира двама бранители и стреля, но защитник изби. Буквално в 90-ата минута дебютантът Ейолфсон бе близо до гол, но ударът му от границата на наказателното поле, мина на сантиметри от лявата греда на Берое.

Габриел Обертан

Звездата на столичани Габриел Обертан извърши изключително груб фаул срещу Фирцулеску, като се размина само с жълт картон, но опасното му влизане в опорния крак на румънеца, можеше спокойно да му коства и директно изгонване.

Двубоят завърши без голове при домакинство на Берое за първи път от май 2007 година, а равенството бе 28-мо в историята на сблъсъка между двата тима, като „сините“ имат предимство 53 на 21 при победите.

Левски показва, че играе все по-добре в защита, но в атака започна да създава положение чак, след като дебютира Кабрал. Тимът продължава да изпитва трудности срещу отбор, който е подреден и агресивен, а момчетата на Томаш заслужават аплодисменти за представянето си.

В следващият кръг Левски приема Черно море, а Берое гостува на шампионите на „Лудогорец Арена“.

Старши треньорът на Берое Александър Томаш похвали футболистите си след нулевото равенство с Левски под Аязмото. Младият специалист прие добре спечелената точка, макар и с това да се сложи край на серията от пет поредни победи на заралии над сините у дома.

Александър Томаш

Бившият наставник на Верея за пореден път заяви, че вярва във възможностите на своя отбор, и изрази увереността си, че ще дойде момент, в който ще запише първи успех над 26-кратния шампион на България.

“Можехме да победим, да, но и Левски имаше шансове. Искам да похваля своите футболисти, които през вторите 45 минути в голям период от времето правеха това, което искам. През първата част, не знам защо, имаше странно много респект спрямо съперника. Факт е, че срещу нас бе един от най-добрите отбори с един от най-добрите треньори.

Тактик, който работи прагматично и търси резултата. Опитът и младостта се сблъскаха, но надделял в крайна сметка нямаше. Футболът изгуби може би, но съм сигурен, че има накъде да израстваме. Доволен съм, защото вече пълним стадиона”, заяви Томаш.

“Вижте, убеден съм, че моите момчета бягат колкото един средноевропейски отбор. Разликата обаче е в тънките моменти, когато трябва да поемеш топката в сгъстена ситуация, да решиш за части от секундата какво да правиш и да подадеш с лекотата, с която Обертан го прави.

Там е разликата. Той е световна класа. Това е, което ни разделя от големите отбори”, допълни още старши треньорът на Берое, който е убеден, че рано или късно ще успее да надвие Левски: “Когато си отдаден, нещата няма как да не се случат. Животът е справедлив и нещата ще се случат!”

Старши треньорът на Левски Делио Роси определи като заслужен резултат нулевото равенство срещу Берое. Сините прекъснаха серията си от 5 поредни загуби в Стара Загора, но пък изостанаха на 7 точки от водача в класирането ЦСКА-София.

Делио Роси

„Труден мач срещу добър отбор. Берое ни затрудни, но въпреки това можехме да спечелим. Смятам, че равенството е заслужено. Преди почивката отделните линии не бяха близо една до друга, но през второто полувреме нещата стояха малко по-добре“, сподели Роси след двубоя.

„Габриел Обертан е много важен за нас и се стараем максимално да използваме качествата му, но целият отбор трябва да играе по-добре в офанзивен план. Някои от играчите ни не са в оптимална физическа форма. Когато те настигнат останалите, ще сме по-силни“, убеден е италианецът.

„Доволен съм от дебюта на Джерсон Кабрал, макар че той е един от тези, които още не са максимално подготвени. Имам двама равностойни нападатели в лицето на Сержиу Буш и Жуниор Мапуку и избирам на кого да заложа в зависимост от съперника. Не смених Антонио Вутов заради контузия, а защото исках Кабрал да раздвижи играта ни в атака“, добави Роси.