Съставът на Левски (София) завърши сезон 2016/2017-та година с равенство 2:2 срещу Черно море на стадион „Георги Аспарухов”. Сектор „Б”, където се намират едни от най-верните привърженици на сините, остана празен през всичките 90 минути в знак на протест, след като тимът загуби за втори пореден път от ЦСКА-София с 0:3.

Двамата старши треньори заложиха на много млади играчи в двата състава, и именно двама от талантите на гостите бяха точни с първите си попадения в елита. Мартин Костадинов откри резултата в 40-та минута, а в 77-та, влезналия като резерва 17 годишен Румен Касабов отново даде преднина на Черно море.

Преди това Божидар Краев, който също започна мача на пейката, беше изравнил в 74-ата минута. Страхотен гол на Роман Прохазка пък възстанови равенството в 81-ата минута.

Левски започна мача с петима свои юноши. Николай Кръстев, Ивайло Найденов, Станислав Иванов, Атанас Кабов и Алекс Боримиров бяха сред титулярите, а за последните двама това беше дебют в стартовата единайсеторка на клуба. Легендата на столичани Георги Иванов-Гонзо също заложи на петима юноши на моряците. Ертан Томбак е пълен дебютант, а освен него титуляри бяха Емил Янчев, Мартин Костадинов, Мартин Минчев и Валентин Йосков.

Мартин Костадинов откри в 40-ата минута, след като до този момент футболистите на Гонзо бяха по-активни и пропуснаха няколко възможности. Костадинов се възползва от груба грешка на Станислав Иванов, който загуби топката вдясно от наказателното поле на Левски, играчът на варненци излезе сам срещу Николай Кръстев и успя да се разпише, промушвайки кълбото между краката на вратаря – 0:1.

Малко преди почивката Станислав Иванов пропусна сам срещу Емил Михайлов, а в началото на второто полувреме Митов потърси промяна в играта с две смени. На терена се появиха Антон Огнянов и Божидар Краев, а извадените бяха Атанас Кабов и Веселин Минев.

EMO_7297
Божидар Краев завърши сезона в Първа професионална лига с десет гола и една асистенция

След пропуски на Алекс Боримиров и Краев сините все пак изравниха. В 74-ата минута Краев направи 1:1 с глава след центриране на Антон Огнянов.  В 77-ата бебетата на Гонзо отново поведоха – 1:2. Попадението реализира резервата Румен Касабов.

Сините спасиха честта си с изравнително попадение на Прохазка, който вкара страхотен гол от около 30 метра – 2:2.

Малко преди края спряганият за трансфер в Левски Александър Цветков беше изгонен с червен картон и Черно море доигра срещата с човек по-малко.

Така Левски и Черно море завършиха 2:2 за четвърти път в своята история, когато става въпрос за мач от първенството. Предното равенство с този резултат на Герена бе през далечната 1979 година. Двата отбора не бяха завършвали наравно през последните си 14 мача, като последното реми беше 1:1 на 25 август 2013 година, отново на „Георги Аспарухов“ и отново треньор на моряците бе Георги Иванов.

Левски завърши за 10-и път в своята история с бронзовите медали, като след 36 мача записа 63 точки с 18 победи, 9 равенства и 9 загуби. Момчетата на Гонзо спряха серията си от шест поредни поражения, завършвайки на шесто място с актив от 47 точки, след като спечелиха 13 мача, осем пъти завършиха наравно и 15 пъти загубиха.

Левски очаква решението на БФС дали в събота ще играе бараж срещу Верея за място в Лига Европа.

Треньорът на сините Николай Митов прие позицията на феновете да бойкотират тима на мача с Черно море. Според него е нормално те да искат резултати и по-добра игра от неговите футболисти. Наставникът коментира и ситуацията с евентуалния плейоф, който тимът трябва да играе за Лига Европа, като обвини БФС, че е трябвало по-рано да обявят какво ще бъде крайното решение по този казус.

“Стана открит мач с много положения, много пропуски. Можеше да затворим срещата по-рано, имахме положения при 2:2, но не успяхме да спечелим. Трябва да показваме много повече. Това не е най-доброто. Разчитахме на много млади момчета. Те се стараят, но има много да учат. Няколко наши висяха с картони и затова ги запазихме. Не знаем какво се случва с евентуалния плейоф за Лига Европа. Всякакво решение може да има, така че трябва да сме готови за игра. Трябваше много по-рано да се обяви и да се знае. Това е най-малкото. Това са юридически неща. Третият да играе плейоф, четвъртият да не играе – то може и шестият да поиска да играе. Не знам какво се случи при втория ни гол. Не видях играч от техния отбор да е на земята.

Прави са феновете да бойкотират. Хората искат промяна, искат много неща. Публиката иска положителни резултати. Когато тях ги няма е нормално да ни освиркват. Няма да подавам оставка, защото има много неща, които сме говорили и трябва да направим. Днес просто трябваше да довършим сезона. Клубът иска да върви напред. Не искам да коментирам в момента какви са бъдещите планове”, заяви Митов.

Старши треньорът на Черно море Георги Иванов беше със смесени чувства след равенството 2:2 като гост на неговия любим Левски.

“Мачът беше без значение и за двата отбора. За мен беше важно да видя докъде е стигнало развитието на младите момчета. Получи се хубав и отворен двубой с доста положения. Съжалявам, че не победихме заради юношите, защото щеше да е хубаво за самочувствието им. Мога да бъда единствено доволен, след като много от тях дебютираха тук, на Герена, и се представиха по такъв начин.

Имаме договорка с петима души и сме в преговори с още хора. След като не се класирахме за Европа, имаме месец и половина, в който можем спокойно да направим селекция. Имаме нужда от такава промяна, от свежа кръв. Всеки един от напусналите ни е дал много на Черно море, но всяко нещо има край. На този етап не очаквам да има други напускащи”, заяви наставникът на Черно море.