Миграция и Брекзит: това са най-горещите теми на последния евопейски съвет за годината, който започна този следобед в Брюксел. Това бе първа поява в Брюксел за новите премиери на Полша и Чехия Матеуш Моравецки и Андрей Бабиш.

Лидерите на страните от Вишеградската група обсъдиха с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер и премиера на Италия Паоло Джентилони начините за оказване на помощ на апенинската държава в борбата срещу нелегалната имиграция от Африка. Две години след началото на кризата с мигрантите, идеята на Брюксел за квоти се гледа с недоверие даже от председателя на съвета Доналд Туск.

На снимката: Председателят на Еврипейския съвет Доналд Туск и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер

„Когато става въпрос за европейския икономически и валутен съюз, темата ни разделя, извинете ме за това географско опростяване – на Север и на Юг. Когато става въпрос за миграцията – на Запад и Изток. Това деление е съпроводено с емоции, които ни затрудняват още повече, за да намерим общ език и разумни аргументи за дебат. Затова трябва да работим усилено върху нашата обединение по-интензивно и по-ефективно”, заяви Туск.

От своя страна премиерът на Унгария Виктор Орбан подчерта, че Вишеградската четворка е готова да финансира защитата на външните граници на ЕС и действията за укрепване на Либия – но не и да приеме мигранти на своя територия.

„Благодаря на колегите от Полша, Чехия и Словакия, че се съгласиха Вишеградската четворка да допринесе финансово за укрепване на охраната на външните граници на ЕС. Показахме чувство за солидарност с Италия, която понася основната тежест на имиграционния поток от Африка. Освен това ще отпуснем средства и за действия по отношение подпомагането на Либия“, коментира Орбан.

На снимката: Премиеът на Унгария Виктор Орбан и премиерът на Полша Матеуш Моравецки

Германският канцлер Ангела Меркел се включи в дискусията като обяви, че страните от Европейския съюз не могат да показват само „избирателна солидарност” по въпроса смигрантите.

На снимката: Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел

Българският премиер Бойко Борисов, който също участва в редовното заседание на Европейския съвет, посочи, че границите на Съюза трябва да бъдат силно охранявани „както навремето между Западен и Източен Берлин“, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

Попитан за мнение по спора за задължителните миграционни квоти на ЕК, той посочи, че според него е необходимо ЕС да се намеси много силно в геостратегическата политика.

„Виждате президентите Доналд Тръмп, Владимир Путин, Реджеп Ердоган, Арабската лига – взимат се решения, които след това носят някакви последици. Ние къде сме, какъв е днес спорът – между Жан-Клод Юнкер и Доналд Туск, и съответно между всички нас, колко пари и как да приемаме все повече мигранти“, добави той пред  журналисти в Брюксел.


„Едни водят войните, едни ползват репарациите от петрола, а други ще се избием колко пари да дадем, кой колко мигранти да поеме. Видно е, че на народите, особено в граничните страни на ЕС, това не им харесва, пагубно е за всяка политическа партия, която го подкрепи. Виждате, че Европа се разтресе, държави, в които никога това не се е говорило, основни партии загубиха избори, налага се да се правят коалиции от какъв ли не тип, само и само да се спаси политическото пространство, да има управление“, поясни премиерът.

Малко преди заседанието, председателят на Европейския съвет Доналд Туск коментира и темата за Брекзит, че тест за единството на 27-членния блок ще бъде следващият етап от преговорите за Брекзит с Великобритания, а именно за търговските отношения.

„Този съвет е ясна илюстрация на факта, че само, когато сме единни, можем успешно да се справяме с проблемите, дори и най-трудните и противоречиви – като европейската отбрана или Брекзит. Нямам съмнения, че истински тест за нашето единство ще бъде втората фаза от преговорите за Брекзит – за преходния период“, коментира Туск.

На снимката: Премиерът на Великобритания Тереза Мей

Лидерите на ЕС трябва да одобрят постигнатото споразумение за условията по развода с Обединеното кралство, за да може формално да започне вторият етап от преговорите. Темата за Брекзит ще доминира дневния ред на срещата на върха в петък.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук