Над 3 хил. представители от публичния сектор, бизнеса и научните среди ще се съберат и тази година в Давос, за да обсъдят глобални проблеми като геополитическото напрежение, киберсигурността, все по-сложните и взаимосвързани глобални рискове, борбата с екологичната катастрофа.
На събитието тази година няма да присъстват френският президент Еманюел Макрон, който има вътрешни проблеми в страната, както и Доналд Тръмп – звездата на миналогодишното издание, а също и цялата американска делегация – заради продължаващия блокаж на правителството в САЩ. Всъщност в края на миналата година, стана ясно, че Тръмп няма никакъв план за Сирия, а „сделката на сделките“ за Близкия изток, която обеща в началото на мандата си, е мираж. Логично е да не иска да се изправи пред световната общност след всичко това. Събитието няма да уважи и британският премиер Тереза Мей, която има сериозен проблем в страната си с Брекзит, а оттам и всички, които правят бизнес с Великобритания. Президентът на Русия Владимир Путин също няма да присъства на форума, но руските лидери не всяка година пътуват за швейцарския град. На фона на спадащото доверие в Путин, вчера Русия стана обект на нови санкции от страна на ЕС заради атаката срещу семейство Скрипал. Отсъствието на четирима от световните лидери, накара българският министър-председател Бойко Борисов също да не уважи форума. По думите му нямало смисъл да се плащат пари за събитие, което много от световните лидери няма да посетят. Но ако останалите имат сериозна причина – че забъркаха световния безпорядък, въпросът е – какъв е мотивът на Борисов. Предизборното пестене е по-скоро въпрос на медийна реторика, защото само преди две седмици правителството похарчи 3,5 млрд. лева бюджетен излишек за 2018 без това да се гласува в НС.
За сметка на това германският канцлер Ангела Меркел ще посети Давос, ще произнесе реч и ще да присъства на дебат за европейската лидерска позиция и ценности в света.
Сред основните теми, които ще разискват световните политически и бизнес лидери в алпийския курорт са опасенията от забавения икономически растеж, търговските войни и Брекзит. Световният икономически форум ще продължи до 25 януари. Въпреки че предварително обявената основна тема е глобализацията в периода на четвъртата индустриална революция, организаторите отделят не по-малко внимание на признаците за задаваща се световна криза. Те определят като основен риск за световната общност през 2019 растящото напрежение в геополитиката и икономиката.
Очаква се в работата на форума да вземат участие общо над 3000 души, включително представители на правителствата на над 100 страни и ръководители на хиляди компании от „най-високо равнище“ , отбелязват организаторите.
В Давос се очаква да пристигнат освен канцлерът на Германия Ангела Меркел и премиерите на Израел, Япония и Италия – Бенямин Нетаняху, Шиндзо Абе и Джузепе Конте. Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро ще изнесе реч, а със специално послание към участниците във форума ще се обърне вицепрезидентът на Китай Ван Цишан.
Форумът в Давос е годишна среща на представители на световния политически и бизнес елит. От 80-те години на миналия век мероприятието има статута на едно от главните международни събития на годината. Освен политици и бизнесмени в дискусиите участват представители на обществени организации, научните среди, културни деятели и ръководители на медии.