Калинингард, карта
Исторически част от Източна Прусия, територията на Калининград е анексирана от СССР през 1945 г. По време на Студената война Калининград е сред най-милитаризираните и уединени части на СССР.

Министерството на външните работи на Литва потвърди, че ще позволи транзитно преминаване на руски стоки през нейна територия към руския ексклав Калининград, след публикуването на нови насоки от Европейската комисия.

Съгласно новите насоки, публикувани от Европейската комисия в сряда, на Литва ще бъде позволено да блокира само железопътни превози на определени стоки, които имат двойна гражданска и военна употреба.

Външното министерство на Литва съобщи в изявление, че Вилнюс ще се придържа към съвета на изпълнителната власт на ЕС, но добави, че предишните търговски правила, които блокираха огромна част от  транспорта между континентална Русия и Калининград, са били „по-приемливи“.

„Транзитните правила на Калининград могат да създадат неоправдано впечатление, че трансатлантическата общност смекчава своята позиция и политика на санкции спрямо Русия“, се казва в изявлението.

Припомняме, че Калининград, който граничи с Полша и Литва, има прекъснат товарен транспорт от континентална Русия от 17 юни, когато Литва обяви, че налага забрана за транзит на стоки към града поради санкции. Москва определи действията на Литва като незаконна блокада.

„Това решение е демонстрация на реализъм и здрав разум“, съобщава говорител на руското външно министерство, цитиран от „Ройтерс“.

Областният губернатор на Калининград Антон Алиханов каза в публикация в Telegram, че новите насоки са „само първата необходима стъпка“.

„Ще продължим да работим за пълно премахване на ограниченията“, каза още Алиханов

Калининград е бивше пристанище на Кьонигсберг – столица на Източна Прусия. Той е превзет от Червената армия през април 1945 г. и е предаден на Съветския съюз след Втората световна война. Той е разположен на стратегическото място между между двете страни членки на НАТО – Полша и Литва.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук