Отборът на Ливърпул победи с 3:0 Марибор в мач от Група Е на Шампионската лига. Мърсисайдци не успяха да повторят голеадата отпреди две седмици, когато разбиха със 7:0 като гост същия съперник, но нито за миг не оставиха съмнение, че ще вземат важни три точки в борбата си за излизане към елиминационната фаза.

През първата част домакините не успяха да материализират тоталното си превъзходство и до почивката не падна гол. Гостите рядко преминаваха централната линия и предпочетоха да бранят крепостта си.

Ливърпул Марибор

Вратарят Ясмин Ханданович на няколко пъти трябваше да се намесва решително, за да опази мрежата си. Най-добрата му изява бе при един удар на Роберто Фирмино в 30-ата минута, когато спаси решително, не без помощта и на гредата.

Скоро след началото на втората част обаче съпротивата на Марибор бе сломена. Центриране отдясно на Трент Александър-Арнолд бе засечено от Мохамед Салах и топката влетя в мрежата на Ханданович. Съвсем скоро резултатът можеше да бъде удвоен, след като Александър Райчевич спъна в наказателното поле Фирмино и съдията отсъди дузпа.

Зад топката застана Джеймс Милнър, но вратарят предусети къде ще бъде изпълнен ударът и спаси. Все пак Милнър се реваншира частично за пропуска си в 64-ата минута, когато отлично двойно подаване между него и Емре Джан изведе турчина на чиста позиция, който с плътен удар направи 2:0.

До края на мача ситуацията на терена не се промени особено много и Ливърпул продължи да атакува. Така в крайна сметка в последните секунди на срещата резултатът стана класически. При едно разбъркване в наказателното поле топката стигна до Даниел Стъридж, който разстреля Ханданович, за да оформи крайното 3:0.

Така в класирането на Група Е Ливърпул запазва лидерската си позиция, но все още класирането за следващата фаза не е сигурно. Англичаните са с осем точки, но основните конкуренти за преминаване към елиминациите – Севиля и Спартак (Москва) са съвсем близко. Испанците са втори със седем, докато руснаците са с пет. Марибор от своя страна остава с една точка и един отбелязан гол.

Класиране група Е

Мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп вярва, че ще намери футболист, който да изпълнява дузпите за тима. От началото на календарната година играчите му пропуснаха пет дузпи, като освен Милнър, неточни удари от бялата точка на сметката си имат още Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Дивок Ориги.

Юрген Клоп

“След като победихме, това не е толкова голям проблем, но пък и няма как да съм доволен. Смятам, че днес дузпата бе изпълнена много добре, но и вратарят направи страхотно спасяване и заслужава уважение. Предишната дузпа на Салах не бе особено креативна, но днешната бе много добра.

Преди това Роберто също пропусна, а преди него мисля, че отново Милнър имаше още един пропуск. Да, със сигурност ще намерим подходящият играч, който да изпълнява наказателните удари. Много ми хареса как се стигна до днешната дузпа. Роберто Фирмино показа дрибъл от световна класа, наистина страхотен”, заяви Клоп.

В другата среща от групата Севиля изкова ценна победа с 2:1 у дома срещу Спартак (Москва). Така андалуският тим си върна на руснаците, които спечелиха с убедителното 5:1 в първия мач между двата състава. Българинът Ивелин Попов влезе в 57-ата минута.

Севиля Спартак Москва

Испанците предложиха друго лице в сравнение с това от поражението с 1:5. Бяло-червените южняци играеха търпеливо, със стабилна постройка и постепенно натискаха своя съперник. Стеван Нзонзи вдъхна сигурност в средата на терена, а Евер Банега и Пабло Сабария вкараха творчество. В 30-ата минута Клеман Ленгле откри резултата с глава след центриране от корнер.

След почивката Спартак заигра по-офанзивно с цел изравняване. Нолито изпусна да удвои малко след началото на второто полувреме, като топката облиза дясната греда. В 59-ата севилци стигнаха до втори гол – Банега се разписа с левачката, пращайки топката към сглобката.

В 75-ата бранител изчисти от голлинията на гостите, а топката премина почти премина с пълния си обем. В 77-ата Зе Луиш вкара за крайното 2:1 след добавка.