Лудогорец постигна паметен обрат – 2:1 срещу Хофенхайм и спечели първа победа в група С на Лига Европа. В предишния кръг шампионите измъкнаха точка при гостуването си на турския Истанбул ББ и вече са в отлична позиция за атакуване на първите две места, които осигуряват класиране за елиминациите.

Класиране група С

В другия двубой Спортинг Брага надви Истанбул ББ с 2:1. Така португалският тим събра пълен актив от 6 точки, а Лудогорец е втори с 4.

Двубоят започна кошмарно за домакините – още във 2-ата минута Козмин Моци допусна груба грешка при изнасянето на топката, а последвалата бърза атака приключи с попадение на Кадержабек.

Лудогорец Хофенхайм

Тимът на Димитър Димитров незабавно се хвърли в атака, а в 8-ата минута полският рефер Павел Рачковски подмина игра с ръка в наказателното поле на Хофенхайм. Малко по-късно германският тим можеше да удвои аванса си, но озовалият се в чудесна позиция Ут реши да подава вместо да стреля.

В 19-ата минута Абел Анисе направи изумителен пропуск, като стреля нескопосано с левия крак само от няколко метра. Малко преди почивката Натанаел отправи топовен удар, но Бауман успя да избие с върха на пръстите си.

В самото начало на второто полувреме капитанът Светослав Дяков изравни с прецизно изпълнение от въздуха, а гостите постепенно започнаха да се задъхват при все по-опасните атаки на Лудогорец. Те все пак можеха отново да излязат напред, но Броун спаси удара на Руп.

В 72-ата минута около 7000 зрители на Лудогорец Арена ликуваха – Джоди Лукоки проби отляво, преодоля съперник и с технично изпълнение прати топката в горния ляв ъгъл – 2:1.

Така Лудогорец спечели първия си сблъсък с германски отбор. Макар че съперникът излезе без доста основни футболисти, успехът е все така впечатляващ – българските клубове нямаха победа срещу представител на Германия в последните 10 двубоя на континенталната сцена.

В следващия кръг орлите гостуват на Спортинг Брага. Ключовата среща е на 19 октомври.

Наставникът на Хофенхайм Юлиан Нагелсман бе изключително разочарован от поражението с 1:2 от Лудогорец на „Лудогорец Арена“.

„Каква е причината? Може да има две причини. Първо нашият съперник е бил прекалено силен и заслужено е спечелил, а другата е липсата недостатъчно амбиция в нашия състав. Убеден съм, че моят тим има качествата да бъде по-добър от Лудогорец, но не го показа, което значи е второто“, заяви Нагелсман.

Наставникът на Лудогорец Димитър Димитров похвали футболистите си за раздаването и майсторството, което демонстрираха при победата над Хофенхайм с 2:1. Също така треньорът на орлите разясни защо е решил да играе с “фалшива деветка” в лицето на Марселиньо и как точно разградчани успяха да надиграят германците, които само преди две седмици биха Байерн (Мюнхен) в шампионатен мач.

Димитър Димитров

“Спечелихме с повече тактическа дисциплина, себераздаване и майсторство, което притежават нашите футболисти. Не е лесно да победиш отбор, който всяка седмица играе с колоси като Байерн, Дортмунд и Шалке. И през първото полувреме можехме да вкараме, но неумението, липсата на шанс и самочувствието ни попречиха – веднъж на Анисе и после на Джоди Лукоки.

Имайки предвид схемата на Хофенхайм, която е 3-5-2, ние започнахме с 4-4-2. Марселиньо, Анисе и Кампаняро се включваха от втора позиция, помагайки на двамата нападатели Лукоки и Вандерсон, и нещата се получиха. Мисля, че това бе най-силният мач на Лудогорец под мое ръководство”, разкри Херо тактическия си замисъл за този двубой.