Френският президент Еманюел Макрон представи плановете си за реформиране на Европейския съюз (ЕС) два дни след провеждането на парламентарни избори в Германия. Макрон бърза за ранния етап на преговорите на досегашния си силен партньор на сцената на ЕС – Ангела Меркел с нейните нови коалиционни партньори след изборите в Германия (либералите и зелените), които са далеч по-скептични към проектите на Макрон за ЕС от досегашната Меркел, коментират световните агенции.

Сега ЕС е „твърде бавен, твърде слаб, твърде неефективен“, характеризира Макрон  съюза в реч пред студенти от Парижката Сорбона. Само една силна Европа може да посрещне предизвикателствата на глобализирания свят“, каза той. Само такава Европа може да ни осигури капацитет за действие пред големите съвременни предизвикателства.

Ние искаме силна Европа в света“, каза президентът на Франция под ръкоплясканията на аудиторията, предаде DPA.

Една по-уязвима Европа е изложена днес на вълните на глобализацията. Единственият път, който гарантира бъдещето ни, е възстановяването на суверенна, единна и демократична Европа, каза френският президент и представи инструментите за постигане на тази цел.

Европейски бюджет за отбрана 

Макрон призова за създаване на европейски бюджет за отбрана и обща група за намеса. Такава група, по думите му, следва да бъде създадена в началото на следващото десетилетие. След това Европа трябва да има и „обща доктрина“.

Старият континент трябва да развие и обща стратегическа култура в областта на отбраната, подчерта ораторът. Макрон предложи националните военни части на държавите членки доброволно да приемат войници от всички други европейски държави. Франция ще даде пример и ще стартира тази инициатива в своите въоръжени сили.

Президентът на Франция предложи също да се създаде „европейска прокуратура“ за засилване на борбата срещу тероризма. Той настоява да се създаде и Европейски орган за предоставяне на убежище, за да може да се вземат по-бързи решения по заявленията на кандидат-бежанците. Освен това е за създаване на общоевропейска гражданска защита „за по-добра защита на ЕС от природни бедствия“.

Въвеждане на данък върху финансовите трансакции в Европа и данък върху борсовите сделки 

Макрон иска да възроди идеята за въвеждането на данък върху финансовите трансакции в Европа и ще настоява за въвеждане на данък върху борсовите сделки и в други държави от ЕС.

Във Франция вече има данък върху борсовите сделки. Макрон изказа готовност тези приходи да се дават като като помощ за развитие на изостанали страни.

Обобщено френският лидер предлага като финансови, икономически, данъчни и социални мерки: бюджет на еврозоната за общи инвестиции и стабилност; общ министър на финансите на еврозоната; определение що е минимална заплата; дефиниция какво е „коридор за корпоративен данък“; въглероден данък „на границите на ЕС“; различен принцип за облагане на дигитални компании; европейска агенция за иновации.

Той повтори идеята си страните, използващи единна валута, да се договорят за единен бюджет, с който да се финансират съвместни инвестиции и да се гарантира стабилност на еврозоната срещу икономически сътресения.

По темата за икономическия суверенитет, Макрон специално подчерта, че „стабилна икономическа сила може да се изгради единствено около единна валута – от тази форма на икономически и монетарен съюз можем да създадем интегрирана Европа“.

„Фундаменталният въпрос не е за механизъм, който с магическа пръчица да реши всичките ни проблеми. Не става дума и за споделяне на натрупаните в миналото дългове или за решаване на финансовите проблеми на една или друга държава. Това, което е заложено на карта, е намаляването на безработицата, засягаща една пета от европейските младежи.“

„Такъв бюджет може да върви единствено ръка за ръка със силно политическо ръководство на общ министър и парламентарен контрол на европейско равнище“, каза още той.

„Не можем да приемем, че има европейски компании, които се облагат с данъци, и международни, които не плащат“, добави той, визирайки транснационални корпорации, възползващи се от неизяснения въпрос къде трябва да се плаща данък – там където са регистрирани, или там, където се реализират продажбата им, разясни Макрон част от своите нови виждания за европейските данъци.

Ръководителите на ЕС, подчерта той, трябва да се заемат с въпроса за „облагане на стойността там, където тя се създава, и това ще ни помогне да реформираме из основи данъчните си системи, да облагаме компаниите, регистрирани извън Европа с единствената цел да избягват данъци“.

Макрон каза също : Франция не се отказва от целта след по-малко от десетилетие – към 2024 година, да се постигне пълно интегриране на френския и на германския пазар, за което ще се извърши хармонизиране на съответните закони.

 

Според наблюдатели, обръща внимание ДПА, Макрон много бърза да лансира идеите си, не иска да изчака сформирането на коалиционно правителство в Берлин след изборите за Бундестага. Има ли ново правителство, за него може да се окаже твърде късно да повлияе на европейския дебат. „След изборите в Германия се отвори нова глава за Европа, разискването следва да започне веднага, няма време за губене“, изтече позиция на Елисейския дворец.

В Германия и в Европейската комисия витаят опасения от „прекалено големи реформи“. Николаус Майер-Ландрут, германският посланик в Париж, приветства представянето на плановете и обществения дебат. „Германия няма да може сега да отговори подробно на предложенията, защото за целта е нужно едно мнозинство, едно правителство“, заяви високопоставеният дипломат пред агенция BFMTV.

Ден преди очакваната с интерес особено в Европа позиция на Макрон за реформирането на ЕС, Ройтерс написа : дълбоките амбиции на Макрон вероятно ще се окажат усложнени от резултатите от изборите в Германия, включително амбицията за общ европейски бюджет. Новите коалиционни партньори на консерваторите на Ангела Меркел – либералите „Свободни демократи“ критикуват идеите на Макрон за Европа.

Официални представители на Елисейския дворец  заявили за Ройтерс веднага след изборите в Германия, че Макрон, който иска мащабни реформи на европейския паричен съюз в координация с Меркел, се надява, представяйки визията си максимално скоро след вота в Германия, тези реформи да бъдат взети предвид при преговорите за коалиция в Германия.

Според друг източник от френското правителство, чието име не се назовава, общ бюджет на еврозоната – една от най-спорните идеи на Макрон, ще бъде „спешно необходим“.

От избирането му през май Макрон превърна реформата на ЕС и на неговите институции в основна задача своя мандат. Освен бюджет на еврозоната, той също така иска министър на финансите на еврозоната, както и създаването на спасителен фонд, който да помага на страните с икономически проблеми, предвидиха анализаторите на Ройтерс.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук