Съставът на Манчестър Юнайтед отново се покри с европейска слава. Футболистите на Жозе Моуриньо добавиха единствения трофей, който липсва в клубния музей. Червените дяволи се наложиха категорично с 2:0 над Аякс и спечелиха Лига Европа. С успеха, тима от северна Англия се класира директно в груповата фаза на Шампионската лига, въпреки че завърши на шесто място в Премиър лийг. Това е трето отличие в сметката на Юнайтед през сезона, след като преди това бяха завоювани Къмюнити шийлд и Купата на лигата.

Финалът в шведската столица Стокхолм започна с минута мълчание в памет на жертвите от атентата в Манчестър, извършен преди дни.

След първия съдийски сигнал Юнайтед веднага се впусна в атака. Още в 20-ата секунда Пол Погба можеше да открие резултата. Стражът на Аякс Андре Онана изпусна топката и французинът стреля от около 10 метра, но встрани от целта.

Холандците отправиха първия си точен удар в 15 минута, когато Бертран Траоре опита да се разпише, но Серхио Ромеро се намеси авторитетно.В 18-ата минута Манчестър Юнайтед поведе с огромна доза късмет. При шут на Погба от дистанция топката се отклони от Давинсон Санчес и влетя в мрежата на Онана – 1:0.

След почивката Аякс понесе втори тежък удар. В 48-ата Мата центрира от корнер, Смолинг игра с топката, а Мхитарян беше най-съобразителен на метри от голлинията и направи резултата 0:2.

Жозе Моуриньо ликува с поредния европейски трофей във визитката си

С успеха, Жозе Моуриньо стана първият треньор с два трофея от Шампионската лига и два от турнира Лига Европа (Купа на УЕФА).

„Избрахме този начин да попаднем в Шампионската лига, вместо да се борим за четвъртото място в Англия. Върнахме се с трофея, при това много важен. Сега Манчестър Юнайтед е спечелил всичко, което може да се спечели. Днес играхме разумно и рационално. Бяхме по-силни от съперника. Във футбола е пълно с поети, но те рядко печелят титли“, коментира Жозе Моуриньо.

Моуриньо стана и едва третият треньор в историята, който печели европейска купа с три различни отбора. Той е триумфирал в Шампионската лига с Порто и Интер. Със същото може да се похвали Рафаел Бенитес, печелил с Валенсия и Челси  Купата на УЕФА и Лига Европа и Шампионската лига с Ливърпул. Третият в престижната компания е Удо Латек, постигал успехи с Байерн, Борусия Дортмунд и Барселона.

Манчестър Юнайтед е едва петият клуб, който е печелил трите главни европейски клубни турнира – Шампионска лига (КЕШ), Лига Европа и несъществуващия вече за Купата на носителите на национални купи. С такова постижение могат да се похвалят досега единствено Ювентус, Аякс, Челси и Байерн.  Манчестър Юнайтед е печелил КЕШ и Шампионската лига през 1968, 1999 и 2008 година, а през 1991 година вдига и КНК.