Премиерът на Нидерландия Марк Рюте, който играе основна роля за оставането ни извън шенгенското пространство, и българският президент Румен Радев се засякоха на влизане преди срещата на върха в Брюксел вчера. Ситуацията беше интересна, защото докато Рюте говореше пред журналистите, сред които и представители на българските медии, зад него пристигна Радев. В момента, в който го видя, Рюте каза „Ето го Румен“ и буквално избяга.

Явно и Нидерландия и Австрия скоро след ветото, което наложиха на България и Румъния за Шенген, бързо осъзнаха, че са „пресолили манджата“.

Вчера австрийският канцлер Нехамер заяви, че на България не ѝ трябва членство в Шенген, а ограда. Въпросът за ограда по българо-турската граница е повдиган няколко пъти през годините. Но освен че противоречи на основните европейски ценности, той се сблъсква с яростната съпротива на Турция, в лицето на президента Ердоган. Това са принципни думи на австриец, който не е съвсем наясно с балканската проблематика и важността на добрите отношения между България и южната ни съседка, през чиято територия преминават основни нефтопровод и газопровод към Балканите и Европа.

В Шенген – най-рано през октомври

„България настоява за обявяването на точен срок, до който да бъдем приети в Шенген“, стана ясно от изказването на президента Румен Радев в Брюксел.

Нидерландия ще свали ветото срещу членството на България в Шенген, но това няма да стане сега. Пред българските медии в Брюксел Марк Рюте обясни, че промяна в позицията на страната му може да има най-рано през лятото.

“Както казах преди, ние не казваме „не“. Ние казваме „не сега“. Има две условия. Едното е приемане на закона за борба с корупцията, а другото е механизмът за сътрудничество и проверка”, каза Рюте.

Въпреки че ЕК спря мониторинговите доклади за България, механизмът не е затворен напълно. Именно затова Нидерландия настоява на България да бъде направена последна проверка. Нидерландия настоява и за закон за отговорността на главния прокурор.

Според президента Радев, България може да изпълни условията за членство в Шенген съвсем скоро. Това може да е условието, с което Европейската комисия да реши да затвори финално мониторинговия механизъм. Румъния остава в комплект с нас за членството в Шенген, тъй като разделянето на двете държави е почти невъзможно.

Председателите на Европейския съвет Шарл Мишел и на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изразиха оптимизъм, че догодина България и Румъния ще бъдат приети в Шенген.

След срещата на европейските лидери Мишел подчерта:

„Оптимист съм, че решението за България и Румъния може да бъде взето в рамките на 2023-та година. Ние почувствахме политическа ангажираност да се работи, за да се постигне напредък. И аз искрено се надявам, че ще направим така, че това да стане догодина“.

„Стоим изцяло зад вас“, каза Фон дер Лайен:

„На Румъния и България искам да кажа – ние подкрепяме изцяло приемането ви в Шенген. Ще продължим да работим неуморно, за да го осъществим колкото е възможно по-скоро догодина.“

Обобщаваме останалите акценти от срещата

  • Лидерите на Европейския съюз приключиха последната си среща на върха за 2022г. със споразумение да предоставят 18 милиарда евро за финансиране на Украйна през следващата година.
  • Те постигнаха и съгласие по 9-ия санкционен пакет срещу Русия, който след получената зелена светлина от посланиците на ЕС, ще бъде утвърден на писмена процедура. Наред с другите санкции, са включени имената на още близо 200 души, както и забрана за инвестиции в минната индустрия на Русия.
  • „Съгласихме се, че трябва да се постигне споразумение за таван на цените на газа на извънредния енергиен съвет в понеделник“, заяви премиерът на Чехия Петр Фиала след края на заседанието на европейските лидери.
  • Също така те дадоха и статут на кандидат-член на Босна и Херцеговина.
  • Срещата на върха натовари Европейската комисия да направи конкретни предложения в началото на следващата година, за да подкрепи авангардните индустрии на ЕС, включително биотехнологиите и изкуствения интелект, като същевременно се запази конкуренцията вътре в пазения грижливо единен пазар на блока от 450 милиона потребители.

Корупционният скандал „Катаргейт“

Срещата беше все пак помрачена от корупционен скандал, който разтърси Европейския парламент. Виж повече.

След като белгийски прокурори отправиха обвинения срещу Ева Каили, гръцки член на Европейския парламент, както и срещу още трима души за получаване на подкупи от домакина на световното първенство по футбол Катар, председателят на Европейския парламент Роберта Мецола каза, че асамблеята „не се продава“.

Тя каза, че ще има задълбочен вътрешен преглед на това как Европейският парламент се отнася към трети държави и ще укрепи механизмите при сигнализиране за нередности.

Белгийската полиция съобщи, че е конфискувала близо 1,5 милиона евро в брой по време на обиски, свързани със случая. Разпространени бяха снимки на парите, включително черен пътнически куфар, препълнен банкноти от 50 и 100 евро. Катар и Каили отрекоха каквото и да е нарушение.

Още новини от Европа – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук