Владислав Горанов и Сотир Цацаров
Владислав Горанов и Сотир Цацаров

На заседанието на комисията за сделката с ЧЕЗ стана ясно, че България няма да участва като страна по нея.  Това е позицията на финансовото министерство и на министър-председателя, представена от министъра на финансите Владислав Горанов. Премиерът Борисов също бе поканен на заседанието, но изпрати писмо до комисията, в което поясни, че неговите коментари биха могли да повлияят на арбитражното дело, което ЧЕЗ води срещу България.

„Българската държава няма намерение по какъвто и да е начин да участва в придобиването, частично или изцяло, в стартиралата сделка за собствеността на активите на ЧЕЗ в България“ – заяви финансовият министър пред членовете на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства във връзка с приватизацията и планираната продажба на дружествата на „ЧЕЗ Груп в България“.

Горанов представи информация от Министерски съвет относно изразеното намерение за неучастие на българската държава в сделката по придобиване на активи на „ЧЕЗ Груп“ в България: „Позицията, която представям, е съгласувана с министър-председателя. В последните седмици с премиера Борисов сме се обединили, че участие на държавата е нецелесъобразно, не бихме участвали в тази сделка“.

Първият ни финансист подчерта, че първоначалната информация, че в Чехия е подписан предварителен договор между ЧЕЗ и „Инерком“, е породила обществена реакция с изключителна интензивност.

„Особено от опозицията се повдигна въпросът къде е ролята на държавата и отделните институции при подобна сделка. Не случайно имаше и специално изслушване по темата, където службите и институциите предоставиха информацията, с която разполагаха към момента. Срещата при премиера с Гинка Върбакова беше по инициатива на членове на правителството. На срещата се постави въпросът при какви обстоятелства и на какъв етап е реализирана сделката, и дали е възможно българската държава да стане част от тази сделка”, припомни Владислав Горанов.

Министърът коментира, че тогава от страна на собственика на „Инерком“ е била заявена готовност да допусне участие на държавата в сделката под една или друга форма, като не са обсъждани конкретни методи за това участие, нито конкретни ресурси, които държавата трябва да вложи, ако трябва да се включи.

„Собственикът на „Инерком“ обясни, че подобна информация не може да бъде коментирана преди съгласието на чешката страна, с която има договор за конфиденциалност. След тази среща заявихме, че сме готови, в отговор на обществените очаквания, и на политическите претенции на отделни партии, експерти, че държавата трябва да се намеси в тази сделка – поясни финансовият министър – Не смятаме, въпреки обществения интерес, че включването на държавата в една подобна сделка е методът за защита на интересите на гражданите. Подобна позиция е консултирана с премиера. Оставаме с разбирането, че имаме достатъчно механизми от гледна точка на законодателно равнище и регулаторно и не е нужно държавата да придобива и да участва по какъвто и да било начин в тази сделка“.

Горанов уточни, че това дали сделката ще се осъществи или не, е извън регулаторните функции на държавата, а тя няма намерение като изпълнителна власт да се намесва като законодателни инициативи в частно-правните отношения. Той коментира, че това, че ЧЕЗ иска да напусне българския пазар, било известно повече от година.

„Не мисля, че някоя от службите е разполагала преди нас с информация, че за купувач на ЧЕЗ ще бъде избрана фирмата „Инерком“, ако някой твърди подобно нещо нека го докаже“, призова Владислав Горанов.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук