Теменужка Петкова, газа
на снимката: Министърът на енергетиката Теменужка Петкова

Първият етап на проекта „Балкански поток“ е приключил, в момента се работи на трасе от 150 км“.

Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова в отговор на въпрос на депутата от БСП Иво Христов за реализацията на проекта „Балкански поток“ на българска територия.

„Предвиденият за изграждане преносен газопровод е с приблизителна дължина 474 км, с диаметър 1220 мм и максимално работно налягане от 7,5 мегапаскала. Заедно с изграждането на преносния газопровод ще бъдат изградени две оптични кабелни линии, които ще бъдат положени от двете страни на преносния газопровод и ще достигнат българо-сръбска граница. Трасето на преносния газопровод преминава през землището на 11 области. Съгласно сключения договор в срок до 250 календарни дни ще бъде изграден участък от 308 км до българо-сръбска граница. За целия участък от 308 км издадени разрешение за строеж от страна на МРРБ, които са влезли в сила. В оставащия срок на договора до 615 календарни дни ще бъде изградена останалата част от трасето“, каза още Петкова.

И добави:

„Първият етап по проекта е приключил и е въведен в експлоатация, това са 11 км от турско-българска граница. Изграден и въведен в експлоатация е газоизмервателната станция, която е разположена непосредствено до компресорна станция „Странджа“. В момента се работи на трасе, приблизително около 150 км и трасето е разделено на три участъка“, допълни още Петкова.

„От наша страна и от страна на изпълнителя се полагат всички усилия, така че проектът да бъде реализиран в рамките на срока по договора“, допълни още министърът.

Според актуализираната енергийна стратегия срокът за изграждане на тръбата бе 1 януари 2020 г. По-късно обаче стана ясно, че ще има забавяне, което тогава беше обяснено от министъра като „обективно” заради обжалвания по обществената поръчка за избор на изпълнител от страна на двата консорциума, които участваха в търга.

До обжалвания се стигна, защото държавната компания „Булгартрансгаз“, след като веднъж бе избрала за изпълнител на проекта „Аркад“, реши да смени решението си и да предпочете консорциума с руско участие.

Именно заради това се стигна до обжалване от саудитците. КЗК и съдът обаче отказаха на „Булгартрансгаз“ да подпише договор с втория в класирането. Последва обжалване от този консорциум, който бе специално създаден за обществената поръчка. „Руският“ участник в него – свързан с руската „Тръбопроводна металургична компания“ (ТМК) – обаче се отказа от жалбата.

Днес Петкова беше категорична, че нарочно забавяне на проекта от българска страна, каквото мнение изрази преди време президента на Русия Владимир Путин, нямало.

Нещо повече – министърът влезе в допълнителни обяснения къде какво се прави.

„Строителството на газопровод се разбира не само да се вземат и да се сложат тръби, преди това трябва да се извършат поредица от дейности. Копаят се траншеи, копае се хумусен слой, разнасят се тръби“, разказа Петкова.

По думите й 200 км от тръбите вече са тук, в България, складирани са и в момента се разнасят.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук