Протест на енергетици в София
Снимка: БТА

След като месеци наред протестираха под прозорците на редовното правителство за запазване на въглищната енергетика, заетите в бранша едва дочакаха новото служебно правителство, за да отправят същите искания.

Стигна се дори до заплахи за нахлуване в сградата на парламента, ако исканията им не бъдат чут. Този път обаче исканията им държавата да се намеси в запазване на частни въглищни централи, са напът да бъдат чути.

Миньори и енергетици от Маришкия въглищен басейн излязоха на национален протестен митинг днес.

Протестиращите настояват за отлагане на либерализацията на пазара на електрическа енергия за битовите потребители, като към протеста освен от Маришкия въглищен басейн се присъединиха и работещи в ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Брикел“, „Топлофикация-Перник“.

На дневен ред в парламента днес е предвидено гласуване на отлагане на либерализацията на пазара на ток.

ГЕРБ, ДПС, БСП и ИТН вече гласуваха на първо четене първата фаза на реформата –

освобождаването на цените на едро на тока за бита, да бъде отложена с една година.

Предвидено беше Националната електрическа компания (НЕК) да престане да бъде обществен доставчик и да се премахнат квотите на производители за регулирания пазар.

Работещите в мините и въглищните централи са на мнение, че още тази година ще загубят работата си, тъй като реформата предвижда от 1 юли токът от въглищните централи да отпадне от енергийния микс.

Синдикалните организации в енергетиката внесоха в Народното събрание декларация с настояване за изграждане на инсталация за улавяне на въглеродния диоксид. Така централата ще стане конкурентоспособна на пазара на електроенергия и ще може да бъде предотвратено затварянето ѝ, обясни пред БНР Станимир Георгиев, председател на Сдружение „Миньори и енергетици заедно“.

„На доста места в света в момента се изграждат инсталации за улавяне на въглеродния диоксид. Ако не се плащат емисиите през следващата година, централите в Маришкия басейн сами могат да си финансират инсталациите. Държавата трябва да предоговори плана за възстановяване“, каза Георгиев и припомни, че въглищните централи са изкарали 2,5 млрд. лева печалба по време на пандемията.

Очаква се днес в парламента депутатите да обсъдят и така проекторешение за приемане на Пътна карта за климатична неутралност. В документа се посочва, че до 2050 г. трябва да се осъществи дълбока трансформация на националния енергиен микс към източници с ниски въглеродни емисии.

Ще бъде гласувано и решение до 2029 г. с пари от бюджета да бъде финасирана рекултивацията на терени в Маришкия басейн – предвиждат се по 200 млн. лв. да бъдат отпускани годишно, припомня „Сега“.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук