Митата на Тръмп, които карат италианския агробизнес да трепери - от пенливото вино просеко до сиренето "Грана Падано"

Нови протекционистки мерки на американския президент Доналд Тръмп влизат в сила на 2 април, когато планира да наложи 25% мита върху вноса на селскостопански стоки.

Тръмп коментира в социалната мрежа „Соушъл Трут“, че „американските фермери трябва да се подготвят за увеличаващо се търсене на техните продукти на местния пазар, които няма да бъдат обложени с нови данъци“.

Италия би била една от най-засегнатите държави, като се очаква износът на селскостопански продукти за САЩ да достигне 7,8 млрд. евро през 2024 г., пише изданието „Куотидиано национале“.

Все още не са разкрити подробности относно секторите, които ще бъдат ударени от тези нови мита, както и дали ще има изключения.

Вероятността за увеличаване на митата за определени селскостопански стоки поражда опасения от сериозни последствия за приходите на компании в стратегически важни сектори за икономиката на страната.

Някои цифри илюстрират значимостта на ситуацията: износът на агрохранителни стоки от Италия за САЩ през 2024 г. е равен на 7,8 милиарда евро, а според оценки на Конфедерацията на италианските кооперации (Confcooperative), рискът от новите мита може да доведе до загуби от около 2 милиарда евро за целия сектор.

Въздействие върху агрохранителните вериги

Италианската организация „Колдирети“ (Coldiretti) оценява потенциалните загуби от новите мита на почти 500 милиона евро за виното, 240 милиона евро за зехтина, 170 милиона евро за пастата и 120 милиона евро за сирената. Според председателя Еторе Прандини, митата ще допринесат за разпространение на явлението „италианско звучене“, при което се имитират стоки, произвеждани в Италия. Такъв тип практики вече нанасят сериозни щети на италианските компании, казват анализатори на пазара.

Масимо Джансанти, ръководител на Общата конфедерация на селското стопанство (Confagricoltura), добавя, че американските мита биха могли да причинят „опустошителни щети“, тъй като САЩ са вторият по големина пазар за италиански стоки.

САЩ – важен пазар за италианските вина и спиртни напитки

САЩ заемат водеща позиция като пазар за италианските вина, спиртни напитки и ликьори.

Износът на италиански вина през 2024 г. е достигнал 2 милиарда евро, което е с 6,6% повече от предходната година, докато износът на спиртни напитки (дестилати) е 250 милиона евро, с ръст от 5%.

Пенливите вина са сред най-търсените продукти. Микаела Палини, председател на Италианската федерация на производителите, износителите и вносителите на вина (Federvini), напомня, че през 2019-2020 г. (по време на първия мандат на Тръмп), когато са наложени 25% мита върху вноса в САЩ, загубите за италианския сектор на спиртни напитки са достигнали почти 40%.

Сирената в затруднено положение

Подобни мита биха били катастрофални за италианския сектор на сирената. Те са изключително популярни в САЩ, който е главен пазар за „Пармиджано Реджано“ и „Грана Падано“.

Според Стефано Берни, изпълнителен директор на Консорциума за защита на „Грана Падано“, заплахите на Тръмп предизвикват досадно „дежа вю“.

„Митата, наложени през октомври 2019 г. за 15 месеца, включително за „Грана Падано“, доведоха до 20% спад на продажбите ни на американския пазар“, казва той.

„Загубите могат да достигнат около 100 милиона евро годишно, което за четиригодишния мандат на Тръмп прави 400 милиона евро. За италианските селскостопански продукти като цяло, включително храни и напитки, се очакват щети в размер на няколко милиарда евро“.

Продажбите на моцарела от биволско мляко, произвеждана в Кампания, достигат между 10 и 15 милиона евро годишно. Този продукт е освободен от митата, наложени през 2019 г.

Ако сега вносът му бъде затруднен с нови високи тарифи, то основно ще бъдат засегнати продажбите му в ресторанти и при кетъринг, тъй като той е приеман за премиум продукт, а цената му може да стигне до 80 долара за килограм.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук